Genowefa Gliniana

ur. 05 lutego 1938
zm.
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Golinie Wielkiej

Wywiad z Genowefą Glinianą.
Wywiad z Genowefą Glinianą.
Wywiad z Genowefą Glinianą.
Zdjęć: 15
Filmów: 3

Pochodzenie

Genowefa Gliniana urodziła się 5 lutego 1938 roku, w miejscowości Święty Józef – powiat Kołomyja, województwo Stanisławów – na dawnych ziemiach II Rzeczypospolitej, a obecnie – na Ukrainie. Genowefa Gliniana ochrzczona została w Świętym Józefie w marcu 1938 r. Święty Józef była to duża wieś z wieloma ulicami, kościołem i szkołą oraz różnymi sklepami. Niestety do dnia dzisiejszego śladów polskości pozostało tam niewiele.

Rodzina

Ojciec Józef Glac, matka Stefania z domu Słowik. Genowefa Gliniana ma cztery siostry – Janinę, Zofię, Helenę i Marię. Pani Gliniana urodziła czworo dzieci – Małgorzatę, Bogusławę, Leszka i Zbigniewa. Małgorzata zmarła krótko po porodzie.
Jest babcią trzech wnuczek i czterech wnuków.

Dzieciństwo i okres szkolny

Genowefa Gliniana od urodzenia mieszkała w domu rodzinnym. W wieku trzech lat zaczęła uczęszczać do ochronki w Świętym Józefie, lecz trwało to bardzo krótko. Po wojnie Pani Genowefa została wysiedlona ze swojej wsi i zamieszkała z rodzicami w Olbrachcicach Wielkich na Dolnym Śląsku. Tam zaczęła chodzić do szkoły podstawowej od 1945 roku. W 1951 roku ukończyła szóstą klasę, natomiast klasę siódmą skończyła w 1952 roku w Ząbkowicach Śląskich. Pani Genowefa osiągała w szkole dobre i bardzo dobre wyniki.

Okres II wojny światowej


Pani Genowefa Gliniana nie pamięta okresu II wojny światowej, ponieważ w chwili jej wybuchu miała półtora roku. Z opowieści rodziców pamięta, że przez wioskę przeszedł front niemiecko – węgierski. Węgrzy pomagali ludności polskiej. Natomiast o wojskach rosyjskich nie ma miłych wspomnień. Po wyzwoleniu Genowefa Gliniana wraz z rodzicami i innymi mieszkańcami ukrywała się w Kościele, ponieważ bandy UPA dokonywały mordu i palenia wsi. Rosjanie usunęli całą rodzinę z rodzinnego domu, w którym zrobili łaźnię wojskową, a Genowefa z rodzicami musiała się przenieść do domu wuja, na ulicę szkolną, gdzie mieszkali do czasu wysiedlenia.

Młodość i małżeństwo

Pani Genowefa po ukończeniu siódmej klasy zachorowała i nie chodziła do szkoły przez dwa lata. W wolnym czasie pomagała rodzicom w gospodarstwie rolnym. Po chorobie w wieku szesnastu lat zaczęła pracę jako rejestratorka w sądzie w Ząbkowicach Śląskich. W 1955 roku uczęszczała do liceum dla pracujących. Po ukończeniu nauki awansowała na stanowisko sekretarza sądowego. W trakcie pracy w sądzie poznała swojego przyszłego męża Władysława Glinianego, który pracował w zakładach naprawczych w Ząbkowicach Śląskich. W dniu 17.01.1958 roku zawarli związek małżeński. W sądzie pracowała do 1958 roku, do urodzenia pierwszego dziecka. W 1963 roku, gdy teść Pani Genowefy uległ wypadkowi, rodzina Glinianych przeprowadziła się do Goliny Wielkiej . Pani Genowefa zajęła się domem i gospodarstwem, a Pan Władysław rozpoczął pracę w Spółdzielni Pracy w Rawiczu, jako ślusarz samochodowy. Później zajmował się diagnostyką pojazdów i nauką młodzieży aż do przejścia na emeryturę. W 1980 roku rodzice męża Władysława przekazali im gospodarstwo, które w późniejszych latach było zmodernizowane. W roku 1994 Pani Genowefa Gliniana przeszła na emeryturę, a w 2008 roku zmarł jej mąż. Obecnie gospodarstwo należy do syna – Zbigniewa. Za rodzinnymi stronami Pani Genowefa Gliniana tęskni, chociaż nie ma tam nikogo z rodziny. Chętnie odwiedza szkołę w Golinie Wielkiej, bo do niej uczęszczały jej dzieci oraz wnuki.

Działalność artystyczna i społeczna

Malarstwem i pisaniem wierszy Pani Genowefa Gliniana zaczęła się zajmować po śmierci męża, mając dużo wolnego czasu. Zachętą do pracy twórczej były jej dzieci, które kupiły jej w prezencie gwiazdkowym sztalugę, farby i papier do malowania. Sama zaś kupiła sobie książki mówiące „Jak rozpocząć malowanie?”. Początki były trudne, ale z czasem sprawiało jej to wielką radość. Namalowała ponad 200 obrazów różnej wielkości, o różnej tematyce. Wiele z nich przekazała rodzinie, sąsiadom, a także na cele charytatywne, niosąc pomoc chorym dzieciom. Nadal udziela się w pracy społecznej na rzecz wioski i gminy. Pomaga swoimi obrazami, przekazując je na licytację na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest autorką wielu wierszy o tematyce społecznej i rodzinnej. Swój dorobek literacki opublikowała w wydawnictwie rodzinnym KOMAG, pt. „Wiersze”. Zbiór wierszy zapisanych w latach 2009/2010.

Znaczenie postaci

Pani Genowefa Gliniana swoją aktywnością malarską i literacką zaraziła i zaraża wielu starszych ludzi, którzy po śmierci swoich bliskich nie wiedzą co zrobić z czasem wolnym. Jest osobą wrażliwą i otwartą na drugiego człowieka. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i życiowym doświadczeniem. Pani Gliniana mówi, że trzeba spełniać marzenia poprzez rozwijanie swoich zainteresowań. Malarstwem zaraziła też swojego wnuka – Gustawa. Pani Genowefa chętnie udziela wszelkich wskazówek jak malować i jak pisać wiersze.

Źródła informacji

Materiały prywatne rodziny Genowefy Glinianej.

Zobacz też: