Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Każdy dzień jest nowym wyzwaniem, ale jest również nową możliwością i szansą…...”

Grzegorz Hadzik

ur. 15 października 1963
zm.
Zaspół Szkół - Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Trzcinicy

Wywiad z Grzegorzem Hadzikiem – film 1
Wywiad z Grzegorzem Hadzikiem – film 2
Wywiad z Grzegorzem Hadzikiem – film 3
Wywiad z Grzegorzem Hadzikiem – film 4
Zdjęć: 18
Filmów: 4

Grzegorz Hadzik

Wójt gminy Trzcinica, były dyrektor Szkoły Podstawowej w Piotrówce i Zespołu Szkół w Laskach, pedagog, nauczyciel matematyki, radny powiatowy, członek organizacji pozarządowych, działacz społeczny, ekspert od spraw awansu zawodowego nauczycieli.


POCHODZENIE

Grzegorz Hadzik urodził się 15 października 1963 roku w Kępnie. Jest najstarszym z sześciorga dzieci Zofii i Stanisława Hadzików. Ojciec pracował w Zespole Szkół Zawodowych w Kępnie natomiast matka była gospodynią domową. Grzegorz Hadzik ma młodsze rodzeństwo: dwie siostry Joannę i Dorotę i trzech braci Leszka, Szymona i Tomasza. Wykonują oni różne zawody poczynając od branży finansowej poprzez własną działalność produkcyjną, rolniczą, pracują także w sektorze usług.


DZIECIŃSTWO I OKRES NAUKI

W latach 1970 – 1978 Grzegorz Hadzik uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kępnie, gdzie zdobywał wiedzę, ale również rozwijał swoje zainteresowania i pasje. W tym czasie reprezentował swoją szkołę w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach historycznych, plastycznych i matematycznych zdobywając wysokie lokaty. Największy sukces to II miejsce w Wojewódzkiej Olimpiadzie Matematycznej. Okres nauki w szkole podstawowej był dla Grzegorza Hadzika nie tylko czasem nauki, ale też zdobywania praktycznych umiejętności m.in. gotowania. Był członkiem ZHP, należał do drużyny działającej przy szkole. Za wysokie wyniki w nauce dostał odznakę wzorowego ucznia.

Kolejne lata to nauka w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra H. Sucharskiego w Kępnie w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, które ukończył w 1982 roku. W tym czasie brał udział w licznych konkursach matematycznych, historycznych. W liceum odkrył nie tylko talent matematyczny, ale również pojawiły się pierwsze próby literackie. Brał udział w konkursie literackim, w którym zdobył nagrodę. W tym samym roku rozpoczął studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Matematyki i Fizyki. W 1987 roku ukończył studia, uzyskując tytuł magistra matematyki, później ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą. Uzyskał również uprawnienia eksperta do spraw awansu zawodowego nauczycieli. W 2008 roku został ekspertem od środków unijnych powołanym przez Ministra Rozwoju Regionalnego.


KARIERA ZAWODOWA

1 września 1987 roku Grzegorz Hadzik rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Trzcinicy. Uczył wówczas matematyki, biologii i chemii. Warunki pracy w tym czasie były dosyć trudne, szczególnie lokalowe, brakowało sali gimnastycznej, zajęcia w-fu odbywały się w holu szkoły. W Szkole w Trzcinicy pracował do 1991 roku, później rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Piotrówce, pełniąc funkcję dyrektora i ucząc matematyki. Jako dyrektor tej placówki zapisał się w pamięci mieszkańców jako dobry organizator i zarządca. Dzięki jego staraniom i inicjatywom oraz pomocy i zaangażowaniu rodziców udało się pozyskać wiele środków finansowych na poprawę warunków pracy, remonty budynku szkoły. W okresie zarządzania przez niego szkołą udało się zainstalować centralne ogrzewanie, pomalować i otynkować budynek oraz pokryć nowym dachem. W budynku szkoły powstały łazienki, pomieszczenie kuchni, mała sala gimnastyczna, a obok budynku powstało boisko sportowe.

W 1998 roku wygrywając konkurs, rozpoczął pracę jako dyrektor Zespołu Szkół w Laskach oraz nauczyciel matematyki. W tym okresie dyrektor musiał zmierzyć się z reformą systemu edukacyjnego, tworzyły się wówczas gimnazja, pojawiały się nowe programy, systemy oceniania. W tych niełatwych działaniach był wspierany przez nauczycieli, pracowników i rodziców, z którymi potrafił znaleźć porozumienie. Pod kierunkiem Pana Hadzika Zespól Szkół w Laskach rozwijał się, zyskując uznanie wśród społeczności lokalnej. Wiele satysfakcji sprawiała mu również praca nauczyciela matematyki. Wiedzę przekazywał w sposób ciekawy i zrozumiały dla uczniów. Jego wychowankowie kontynuowali naukę w różnych szkołach i uczelniach wyższych. Obecnie pracują w różnych zawodach i odnoszą sukcesy.

W 1998 roku u początku działalności samorządowej odbyły się pierwsze wybory do Rady Powiatu Kępińskiego. Pan Hadzik zgłosił swoją kandydaturę i dzięki poparciu mieszkańców został radnym powiatowym. Był on najmłodszym radnym miał wówczas 35 lat. W kolejnej kadencji 2002 – 2006 został ponownie radnym powiatowym i jednocześnie członkiem Zarządu Powiatu Kępińskiego.

W 2006 roku został wybrany na Wójta Gminy Trzcinica, którą pełni już trzecią kadencją. W 2014 roku w wyborach do samorządu uzyskał ponad 84 % poparcie mieszkańców gminy Trzcinica.

Grzegorz Hadzik jako gospodarz gminy dba o jej rozwój gospodarczy i kulturalno-oświatowy, ochronę środowiska i promocję gminy w regionie. Dzięki jego staraniom wdrażane są w gminie nowe inicjatywy, pozyskiwanych jest wiele funduszy unijnych, dzięki którym gmina prężnie się rozwija. Jest to możliwe dzięki współpracy z Radą Gminy, mieszkańcami oraz zaangażowaniu pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych. Z jego inicjatywy powstało wiele boisk sportowych a w miejscowościach Trzcinica i Laski obiekty sportowe „Orlik”, z których korzystają nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli i lokalne kluby sportowe. Powstały również siłownie zewnętrzne w Laskach i Trzcinicy, z których korzystają profesjonaliści jak i amatorzy ćwiczeń. Wójtowi również leży na sercu dobro najmłodszych dzieci dlatego dzięki jego zaangażowaniu oraz pracowników gminy i mieszkańców w 2014 roku oddano do użytku budynek nowego przedszkola, który swoim wyglądem i wyposażeniem spełnia najwyższe standardy. Grzegorz Hadzik jako wójt dba również o to aby zintegrować środowisko mieszkańców gminy. Do kalendarza imprez gminnych wprowadzono ponownie obchody dożynek gminnych, gminne śniadania wielkanocne, gminne spotkania opłatkowe, gminny Dzień Matki, dni Gminy Trzcinica, spotkania seniorów, turnieje sportowe, w których sportowcy (siatkarze i koszykarze) walczą o Puchar Wójta Gminy Trzcinica. Dba również o rozwój artystyczny mieszkańców gminy, organizując konkursy gminne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Są to m.in. konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie.

Wójt co roku przyznaje stypendia dla zdolnych dzieci i młodzieży. Stypendia w formie nagrody pieniężnej przyznawane są za wysokie wyniki w nauce, za wyniki artystyczne i sportowe.

Chętnie wspiera organizacje i stowarzyszenia działające na terenie gminy m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, LZS, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Ochotnicze Straże Pożarne. Dzięki jego staraniom udało się m.in. zakupić dwa nowe wozy bojowe dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy i w Piotrówce, wyremontować wszystkie Domy Ludowe znajdujące się na terenie gminy. Modernizowano oczyszczalnię ścieków, stację uzdatniania wody. Przeprowadzono wiele innych działań na rzecz modernizacji miejscowości wchodzących w skład gminy Trzcinica.

Za swoją pracę na rzecz rozwoju gminy i regionu otrzymał w 2008 roku nominację do tytułu „Osobowości roku 2007” w VII Plebiscycie „Tygodnika Kępińskiego” oraz wiele dyplomów i podziękowań od mieszkańców gminy, organizacji społecznych, instytucji, które można zobaczyć w gabinecie wójta.

Jedną z form promocji gminy jest też działalność wydawnicza, opracowanie publikacji – książek, pocztówek, folderów prezentujących historię, kulturę gminy Trzcinica. W cyklu „Biblioteczka Gminy Trzcinica” ukazały się cztery pozycje książkowe: „Wędrówki kulinarne po Gminie Trzcinica”, „Rękodzieło jako twórczość kulturalna i artystyczna”, „Szkoły ludowe w okresie zaboru pruskiego na podstawie kronik szkolnych”, „Symbolika Gminy Trzcinica”. Są to opracowania regionalne promujące naszą gminę oraz jej mieszkańców.

Wspólnym sukcesem Wójta, Rady Gminy, sołtysów, pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń oraz mieszkańców były wysokie lokaty w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, w Kapitule której zasiada były premier profesor Jerzy Buzek, zajmując 57 miejsce w 2013, a w 2014 roku aż 29 miejsce spośród wszystkich gmin wiejskich w Polsce. Wyróżnienie to potwierdza fakt dobrego zarządzania gminą, wykorzystania unijnych środków aby zmodernizować i upiększyć gminę. Funkcja wójta stwarza wiele okazji do poznania znanych i ciekawych ludzi. Grzegorz Hadzik jest bardzo dumny ze spotkania w Warszawie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim.


DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Pracę zawodową Grzegorz Hadzik łączy z aktywną działalnością w organizacjach społecznych i pozarządowych.

Od 2008 roku jest członkiem Rady Stowarzyszenia „Wrota Wielkopolski” – organizacji pozarządowej działającej na obszarze wszystkich siedmiu gmin powiatu kępińskiego, której celem jest wspieranie działań kulturalnych, rozwojowych w różnym zakresie także sportowym, wspieranie kół gospodyń wiejskich i organizacji, które funkcjonują na terenie powiatu.

Od 2011 roku pełni funkcję członka Prezydium Zarządu Powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej w Kępnie. Zabiega o pozyskiwanie nowoczesnego sprzętu i wyposażenia dla jednostek straży pożarnych działających na terenie naszej gminy, dzięki czemu stwarza im możliwość rozwoju.

Działa w Społecznej Radzie przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kępnie, która zajmuje się problematyką opieki zdrowotnej i profilaktyki. Jest także członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia, która zajmuje się przeciwdziałaniem bezrobociu, promocją zatrudnienia oraz określaniem kierunków kształcenia.

Wójt Grzegorz Hadzik wspiera działalność stowarzyszeń społecznych: Towarzystwa Przyjaciół Lasek „LUKUS”, Towarzystwa Społecznego „Tilia”, Towarzystwa Rozwoju Wsi Trzcinica „Przyszłość”, Kół Gospodyń Wiejskich, Związki Emerytów, Rencistów i Inwalidów, OSP i kluby sportowe.

Był trzykrotnie wybierany do Rady Powiatu Kępińskiego oraz pełnił funkcję Członka Zarządu.

Za pracę społeczną i zawodową został wyróżniony i odznaczony:
– Odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – 2006 rok
– Nominacją do tytułu „Osobowość roku 2007” w VII Plebiscycie Czytelników „Tygodnika Kępińskiego” – 2008 rok
– Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2011 rok
– Złotą Odznaką za „Zasługi dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów” – 2014 rok
– Tytułem „Samorządowiec Roku 2014” Powiatu Kępińskiego w plebiscycie „Twojego Pulsu Tygodnia” – 2015 rok
– Licznymi dyplomami.

Poprzez różne formy działalności społecznej i zawodowej, poświęcając wiele swojego czasu, przyczynił się do rozwoju i promocji regionu, w którym mieszka. Jego zaangażowanie miało wpływ na polepszenie warunków życia społeczności lokalnej, za co otrzymał wiele podziękowań i dowodów uznania i sympatii od mieszkańców.


ŻYCIE PRYWATNE (RODZINA I PASJE)

Grzegorz Hadzik poznał swoją przyszłą żonę Małgorzatę na studiach. Oboje studiowali na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Często spotykali się na wspólnych wykładach. Pobrali się w 1987 roku. Planując wspólne życie rodzinne i karierę zawodową zamieszkali na terenie gminy Trzcinica i rozpoczęli pracę w Szkole Podstawowej w Trzcinicy. Obecnie Grzegorz Hadzik jest wójtem Gminy Trzcinica a jego żona dyrektorem Zespołu Szkół w Trzcinicy.

Grzegorz Hadzik oprócz obowiązków zawodowych, społecznych i prywatnych znajduje czas na rozwijanie swoich pasji. Przede wszystkim interesuje się historią. Ma duży zbiór książek o tematyce historycznej, do których często zagląda. Lubi jazdę na rowerze, fotografowanie przyrody i obiektów architektonicznych. W wolnych chwilach gotuje, często poprawiając oryginalne przepisy. Pasjonują go szachy, kiedyś podczas zajęć koła zainteresowań zapoznał z tajnikami tej gry uczniów Zespołu Szkół w Laskach.

Jego motto życiowe brzmi „żyj i daj żyć innym” tzn. chce, by każdy mógł się rozwijać i wspierać w dążeniu do celu.

Ma plany na przyszłość, jednak życie nauczyło go, że rzeczywistość często je weryfikuje w sposób nieoczekiwany, dlatego podchodzi do nich ze spokojem, gdyż na wiele zdarzeń nie ma się wpływu.


ŹRÓDŁA:

1. Wywiad z Grzegorzem Hadzikiem przeprowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej w Trzcinicy w dniu 20 marca 2015 roku.

2. Rozmowy przeprowadzone z mieszkańcami Piotrówki, Lasek i Trzcinicy.

3. Artykuły zamieszczone w „Tygodniku Kępińskim”:

– „Najlepsi zostali nagrodzeni” (14.03.2007r.),

– „Mieszkańcy wybrali najlepszych” (6.03.2008r.),

– „Pierwsze posiedzenie Rady Sportu” (6.02.2008r.),

– „Florianki dla strażaków” (1.06.2011r.),

– „Spotkania seniorów” (29.01.2014r.).

4. Strony internetowe:

– www.ziemiakepinska.pl

– www.trzcinica.nowoczesnagmina.pl

– www.wrotawielkopolski.org.pl

– www.trzcinica.com.pl

– http://trzcinica.nowoczesnagmina.pl/

– http://www.radiosud.pl/

– http://www.powiatowy.pl

5. „Monografia Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kępnie 1951 – 2001”, wyd. 2001 r.

6. Publikacja „Tutaj także jest Wielkopolska”, wyd. 2014 r.

Kalendarium:

  • 1963 ― Narodziny bohatera
  • 1970 ― uczęszcza do Szkoły P...
  • 1978 ― uczęszcza do Liceum O...
  • 1982 ― studia na Uniwersytec...
  • 1987 ― ślub
  • 1987 ― praca w Szkole Podsta...
  • 1991 ― praca w Szkole Podsta...
  • 1998 ― radny Powiatu Kępińsk...
  • 1998 ― praca w Zespole Szkół...
  • 1999 ― studia podyplomowe w ...
  • 2002 ― członek Społecznej Ra...
  • 2002 ― radny Powiatu Kępińsk...
  • 2006 ― odznaczony odznaką za...
  • 2006 ― wybrany na wójta Gmin...
  • 2008 ― członek Rady Stowarzy...
  • 2008 ― ekspert od środków un...
  • 2008 ― nominacja do tytułu „...
  • 2010 ― po raz drugi wybrany ...
  • 2011 ― odznaczony Brązowym M...
  • 2014 ― odznaczony Złotą Odzn...
  • 2014 ― po raz trzeci wybrany...
  • 2015 ― Tytuł „Samorząd...

Cytaty:

  • „Każdy dzień jest nowym...”
  • „Żyj i daj żyć innym”

Źródła:

  • Podsumowanie minionej ...

Zobacz też:

  • > Kępno
  • > Laski
  • > Poznań
  • > Trzcinica
  • > kępiński, powiat
  • > Uniwersytet im. Adama ...