Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Moich nocy nikt nie liczy, a w dzień daję radę ze wszystkim.”

Helena Szych

ur. 05 listopada 1939
zm.
Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa w Brzezinach

Wywiad z Heleną Szych
Zdjęć: 10
Filmów: 4
Nagrań: 3
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Helena Szych z domu Olek urodziła się 05.11.1939 r. we wsi Piegonisko Kolonia (gmina Brzeziny, powiat kaliski). Córka rolników Stanisława Olka i Janiny Olek z domu Plichta. Działaczka społeczna, organizatorka i animatorka kultury.

Edukacja i młodość

Lata wojny spędziła w rodzinnej wsi. Szkołę podstawową ukończyła w Sobiesękach w 1955 r. Była jedną z najlepszych uczennic. Nie mogła kontynuować dalszej nauki mimo, że miała liczne marzenia i plany. Jej rodzice prowadzili 8-hektarowe gospodarstwo, więc dla ówczesnej władzy byli kułakami. Nękano ich przymusowymi dostawami, a także podatkami. Nie posiadali środków, żeby opłacić córce internat. Nauki nie podjęła również w szkole w Kaliszu, ponieważ czołgi jadące na barykady w Poznaniu w 1956 r. zniszczyły drogę na trasie Błaszki-Brzeziny. Przez długi okres nie przejeżdżał tamtędy żaden autobus. Została więc w rodzinnym domu i pomagała w gospodarstwie. W wolnych chwilach dorabiała u gospodarzy. Zbierała grzyby i jagody. Nauczyła się pięknie haftować, szydełkować i szyć.

Praca i życie prywatne

W latach 1956-1960 sezonowo podejmowała zatrudnienie w Cukrowni Głogów-Noskowice w Noskowicach. W dniu 29.04.1961 r. wyszła za mąż za rolnika (Jana Szycha ur. 06.08.1934 r.). Była bardzo zaradna, pracowita i oszczędna. W bardzo krótkim czasie powstało prężnie rozwijające się gospodarstwo rolne. 08.04.1963 r. urodził się syn Zenon.

Działalność społeczna

Jako kobieta energiczna, pogodna i zaangażowana w sprawy wsi postanowiła wspólnie z Jadwigą Libchen w 1963 r. utworzyć w Piegonisku Koło Gospodyń Wiejskich. W 1970 r. objęła stanowisko przewodniczącej koła i pełni tę funkcję do dzisiaj (44 lata). Zawsze bardzo bliska była jej kultura i tradycja ludowa, dlatego zorganizowała przez ten czas wiele imprez, które cieszyły się dużą popularnością i stały się miejscową tradycją m.in. Zapusty, Święto Ziemniaka, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka. Zawsze można było skosztować własnych wypieków, przetworów i owoców. Jako osoba uzdolniona artystycznie organizowała kursy szycia, szydełkowania i haftowania. Była inicjatorką wielu różnorodnych konkursów i zabaw. Angażowała się w pomoc dla rodzin potrzebujących. Zorganizowała wiele wyjazdów, wycieczek i pielgrzymek oraz spotkań z ciekawymi ludźmi. Pracę w gospodarstwie doskonale łączyła z pasją społecznikowską. Od 1998 r. jest czynnym członkiem oraz kronikarzem OSP w Piegonisku. W 2006 r. za wieloletnią oraz aktywną działalność społeczno-kulturalną została Członkiem Honorowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach. Żyłka społecznika sprawiła także, że od 1998 r. jest członkiem Rady Parafialnej w Sobiesękach. Chętnie pomaga w zorganizowaniu życia religijnego oraz przygotowaniu różnych uroczystości parafialnych. W styczniu 1997 r. została członkiem Zespołu Pieśni „Brzezinianki”, który kultywuje folklor kalisko-sieradzki. Napisała kilka utworów okolicznościowych. Jej osoba w zespole przyczyniła się do odnoszenia sukcesów w skali regionu i kraju. Od lat prowadzi również bogatą kronikę. W specjalnym zeszycie kaligraficznym pismem notuje relacje z koncertów, festiwali i przeglądów. Aby czynnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności w listopadzie 2003 r. została członkiem Koła Emerytów i Rencistów w Brzezinach. Wielokrotnie gościła w szkołach położonych na terenie powiatu kaliskiego na zajęciach propagujących tradycję i kulturę regionu. Przychodziła zawsze ubrana w strój ludowy charakteryzujący się pasiastym wzorem i żywymi barwami. Opowiadała o muzycznej pasji, prezentowała stare pieśni ludowe, biesiadne, okazjonalne i dożynkowe.

Znaczenie postaci

Przez wszystkie lata wykazywała ogromne zaangażowanie społeczne, bezinteresowność oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Wielokrotnie została wyróżniona i odznaczona przez władze gminy oraz powiatu za szczególne zasługi dla rozwoju polskiej wsi i rolnictwa, pielęgnowanie tradycji i kultury ludowej, działania na rzecz integracji mieszkańców, udział i uświetnianie wielu gminnych i powiatowych imprez oraz zaangażowanie w krzewienie idei związkowej.

Źródła

1. Źródła prasowe:

Skarżyńska Bożena: Przyśpiewki i nalewki. „Za miastem”, maj 2007, s. 25.

2. Źródła internetowe:

http://www.brzeziny-gmina.pl/pl/oswiata-kultura-sport/kultura/zespoly-ludowe.html?pid=937

http://www.brzeziny-gmina.pl/pl/oswiata-kultura-sport/kultura/zespoly-ludowe.html?pid=3083

3. Rozmowa i wywiad z Heleną Szych

Kalendarium:

  • 1939 ― Narodziny bohatera
  • 1961 ― Ślub bohatera
  • 1970 ― Przewodnicząca Koła G...
  • 1997 ― Członek Zespołu Pieśn...
  • 1998 ― Czynny członek oraz k...
  • 1998 ― Członek Rady Parafial...
  • 2003 ― Członek Koła Emerytów...
  • 2006 ― Honorowy członek OSP ...

Cytaty:

  • „Moich nocy nikt nie li...”

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >