Janina Lewandowska

ur. 22 kwietnia 1908
zm.
Szkoła Podstawowa w Ceradzu Kościelnym

Zdjęć: 4
Filmów: 3
Nagrań: 3
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Janina Lewandowska urodziła się 22 kwietnia 1908 roku w Charkowie. Była córką Jóżefa Dowbora Muśnickiego przywódcy powstania wielkopolskiego. Gdy mała Janka miała 12 lat zmarła jej matka. Rok po tym przykrym wydarzeniu w 1921 roku przeprowadziła się wraz z rodziną do pałacu w ówczesnym Batorowie, a obecnym Lusowie. Często zwiedziała najbliższą okolicę na koniu, pływała oraz jeździła na nartach nad lusowskim jeziorem. W niedzielę Janina wraz z rodzina Muśnickich chodziła do lusowskiego kościoła na mszę, podczas której grała i śpiewała.

Edukacja

„Naukę w zakresie szkoły podstawowej, w języku polskim, Janina pobierała w domu rodzinnym, bo tak było w zwyczaju szlacheckim Dowborów.”

W latach późniejszych Janina ukończyła następujące szkoły oraz kursy:

-Gimnazjum im. Zamoyskiej w Poznaniu- obecne II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

-Konserwatorium Muzyczne w Poznaniu – obecna Akademia Muzyczna. W szkole muzycznej kształciła się w klasie fortepianu oraz uczyła się śpiewu.

-szkolenie A i B szybowcowe i spadochronowe w Rzadkowie.

-szkolenie na kategorię pilota C Bezniechowa w Bieszczadach.

-lata 1933-1934 kursy we Lwowie i Dęblinie gdzie zdobyła wykształcenie w dziedzinie radiotelegrafii i uprawnienia do obsługi nowoczesnych aparatów Juza Huugsa.

-Wyższa Szkoły Pilotażu na Ławicy. W 1936 roku otrzymała dyplom pilota motorowego.

Etapy działalności

Janina będąc absolwentką Konserwatorium Muzycznego planowała karierę śpiewaczki. Występowała w kabaretach i śpiewała przed seansami w kinie „Muza”w Poznaniu, jednakże spotkało się to z ostrą krytyką i sprzeciwem ojca.

Wczesne zainteresowanie szybownictwem spowodowało, że Janina odkryła w sobie nową pasję, którą pogłębiała podczas zajęć w Aeroklubie Poznańskim. W międzyczasie pracowała także na poczcie.

W 1935 roku zaczęła latać na samolotach w Aeroklubie Poznańskim, a po ukończeniu Wyższej Szkoły Pilotażu na Ławicy lotnictwu poświęcała niemal cały swój wolny czas.

Była pierwszą Europejką, która skoczyła ze spadochronem z wysokości 5 tys. metrów.

Z miłości do ojca Janina zainteresowała się wojskiem. 3 września otrzymuje kartę mobilizacyjną i udaje się na wojnę.

6 grudnia 1939 roku Janinę przywieziono do obozu jenieckiego w Kozielsku. Z obawy przed represjami, zataiła swoje prawdziwe dane zmieniając rok urodzenia oraz nazwisko ojca.

22 kwietnia 1940 roku, w dniu swoich urodzin Janina Lewandowska została zamordowana i pochowana w grobach katyńskich.

Za pomocą metod komputerowych potwierdzono i zidentyfikowano czaszkę Janiny Lewandowskiej. 4 listopada 2005 roku jej szczątki spoczęły w rodzinnej mogile Muśnickich na cmentarzu w Lusowie.

Życie prywatne

Janina Lewandowska miała troje rodzeństwa. Najstarszy brat Gedymin po nieudanej karierze naukowej został szewcem we Francji. Jej starszy brat Olgierd był oficerem 3. pułku lotniczego w Poznaniu. Pomógł siostrze w spełnieniu marzeń o lotnictwie i to właśnie on prawdopodobnie zaraził ją tą pasją. Zginął tragicznie popełniając samobójstwo. Siostra Agnieszka zginęła podczas II wojny światowej rozstrzelana przez hitlerowców.

Janina Dowbór Muśnicka zmienia nazwisko wychodząc za mąż 10 czerwca 1939, od tej pory nosi nazwisko po mężu Mieczysławie Lewandowskim. Mąż Janiny podziela jej pasję – jest instruktorem szybowcowym.

Pomimo męskiego wychowywania przez ojca oraz wczesnej śmierci matki, w życiu prywatnym Janina była pracowitą, sumienną i ciepłą kobietą. W wolnych chwilach grała na fortepianie, gotowała oraz szyła. Generał Dowbór Muśnicki wychowywał ją po wojskowemu, a w domu wymagania były bardzo surowe. Gdy ojciec zobaczył nazwisko Dowbór – Muśnickich na afiszu, zrobił ogromną awanturę po, której Janka przez dwa lata nie pojawiała sie w rodzinnym Lusowie. Tak zakończyła się prawdopodobnie kariera artystyczna Janiny, której koniec stał się początkiem innej cudownej pasji, której poświęciła się całkowicie – lotnictwu.

Znaczenie postaci

Janina Lewandowska jest dla nas wzorem i autorytetem.

Bibligrafia

Zbigniew W. Kowalewski, Sławomir M. Kozak „Z nieba do Nieba” Warszawa 2013

Józef Grajek „Porucznik pilot Janina Lewandowska” Lusowo 2005

Krystyna Lubieniecka – Baraniak ” Córka generała Opowieść o lotniczce zamordowanej w Katyniu Fundacja „Nasza Przyszłość” 2013

http://poziom-wyzej.pl/index.php?lng=pl&att_id=543&id=564&ssl_id=805 autor J.Grajek

Janina Lewandowska – jedyna kobieta zamordowana w Katyniu P.Wudarczyk źródło youtube

Kalendarium:

    Źródła:

    Cytaty:

    • „Naukę w zakresie szkoł...”

    Zobacz też:

    • > powstania wielkop...
    • >
    • >
    • >
    • > Aeroklub Poznański im....