Józef Jan Broka

ur. 25 lutego 1955
zm.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piłce

Fragment wywiadu
Fragment wywiadu
Fragment wywiadu
Zdjęć: 20
Filmów: 3
Nagrań: 1
Dokumentów: 2

Pochodzenie

Józef Jan Broka – urodził się 25 lutego 1955 r. na Moczydłach. Jego ojciec Edmund był rolnikiem, matka Marianna pochodziła z domu Kowal. Jak pisze „moi przodkowie pochodzą z Drawska parafii Wieleń nad Notecią (1760). Pradziadkowie, dziadkowie i rodzice byli rolnikami. Dziadek Antoni Kowal z zawodu był kowalem. Dziadek Jan Broka kupił gospodarstwo rolne w Chełście (po stronie polskiej) wraz z kościółkiem, który później odsprzedał parafii Drawsko”.

Dzieciństwo

Józef Jan Broka urodził się na wsi, jak mówi „był urodzony w czepku” i to chyba przyniosło mu takie szczęśliwe i piękne dzieciństwo. Jego rodzice Marianna i Edmund bardzo ciężko pracowali na roli. Ich ziemia była „słaba i jałowa” i nie dawała wielkich plonów. Od najmłodszych lat starał się pomagać w każdej pracy w gospodarstwie. Stąd też jego wielkie zamiłowanie do starych maszyn rolniczych, którymi pracował w dzieciństwie. Praca i modlitwa wpojona od najmłodszych lat, wielkie przywiązanie do rodziny pozwoliły mu zbudować szczęśliwy ciepły dom.

Edukacja (lub „młodość”)

Nauka:

1962- 1970 – nauka w Szkole Podstawowej w Pęckowie

1970- 1973 – Szkoła Zawodowa dla Pracujących we Wronkach (Technikum Rolnicze)

Praca:

1975-1977- Służba wojskowa w Gliwicach, później w Poznaniu – jako mechanik czołgowy

1977-1980 – Kółko Rolnicze w Pęckowie

1980-1985 – Odlewnia Żeliwa Ciągliwego Drawski Młyn

1985- 1990- indywidualne gospodarstwo domowe

1990-2003 – Zakład Karny we Wronkach – oddziałowy

od 2003 roku emeryt

Etapy działalności

I Działalność malarska

Malarska przygoda pana Józefa rozpoczęła się w 1988 roku. Pierwsze próby to szkice ołówkiem i akwarele, które znajdują się w zbiorach prywatnych. Jedno z pierwszych swoich dzieł namalował w 1991 roku- był to obraz Św. Ignacego Loyoli, który obecnie znajduje się w Kościele Parafialnym w Pęckowie. Następnie w 1992 roku powstał obraz Czarna Madonna. Obraz ten ofiarował do Kościoła pw. Św. Antoniego Padewskiego w Miałach. W 1993 roku namalował do Szkoły Podstawowej w Pęckowie obraz Józefa Noji – tamtejszego patrona szkoły. W tym samym roku powstało kolejne dzieło – portret brata Rafała Chylińskiego oraz św. Antoniego Padewskiego. Bardzo bliska jest również postać Jana Pawła II – jego wizerunków do tej pory powstało spod pędzla Józefa Broki ponad dziesięć. Do innych większych dzieł można zaliczyć: obraz -Jezu ufam Tobie, obraz Urszuli Ledóchowskiej, wizję stygmatyczki Boniszewskiej -Ukrzyżowanego kapłana na tle Chrystusa. Pan Józef może się poszczycić zbiorem mniejszych obrazów, które są tworzone na zamówienie prywatne. Część dzieł znajduje się w domu rodzinnym artysty.Zorganizował trzy wielkie wystawy swoich dzieł.Ponadto twórca zajmuje się rzeźbą; największa z nich to św. Florian znajdująca się w Strażnicy OSP Pęckowo

II Działalność muzyczna

Jego zainteresowania muzyką trwają już ponad 37 lat ( od ok.1977 roku). Posiada niewielki zespół ludowy. Gra na różnych instrumentach ( gitara akustyczna, basowa, organy). Od 1987 roku jest organistą w Kościele pw. Ignacego Loyoli w Pęckowie. Bardzo lubi muzykę poważną. Czasami komponuje. Napisał melodię do hymnu Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie.

III Działalność kolekcjonerska

Od kilku lat Józef Broka interesuje się kolekcjonowanie starych maszyn rolniczych, które gromadzi na swojej posesji.Artysta założył niedawno własne muzeum rolnictwa.

Znaczenie postaci

Józef Broka – lokalny artysta ludowy. Brał udział w licznych konkursach i zawodach malarskich. Udzielił wielu wywiadów w lokalnej prasie, organizował wystawy swoich dzieł malarskich. Jego obrazy znajdują się w wielu instytucjach ( kościołach, szkołach). Za współtworzenie wizerunku kultury w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim otrzymał podziękowanie od starosty Wiesława Maszewskiego. Za całokształt pracy na rzecz rozwoju kultury w Gminie Drawsko otrzymał podziękowanie od wójta Gminy Drawsko- Marka Tchórzki.

Źródła:

– wywiad z bohaterem,

– rozmowa z żoną bohatera,

– archiwum rodzinne bohatera,

– strony internetowe:

http://www.czarnkowsko-trzcianecka-lgd.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=106&strona=1

Źródła:

Zobacz też:

  • >