Józef Kania

ur. 28 lutego 1921
zm. 07 lutego 2014
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu

Wywiad z córką p. Józefa Kanii
Zdjęć: 11
Filmów: 1

Pochodzenie

Józef Kania urodził się 28 lutego 1921 roku w Kościelnej Wsi nad rzeką Prosną. Ojciec Józefa, jego imiennik, był drugim mężem matki – Katarzyny. Józef miał w sumie ośmioro rodzeństwa, w tym czwórkę przyrodniego. Był najmłodszym synem małżeństwa Kania.

Dzieciństwo

Józef Kania spędził pierwsze lata swojego życie w Kościelnej Wsi. Tam ukończył szkołę podstawową. Życie codzienne toczyło się wokół prowadzonego przez Kaniów gospodarstwa rolnego. Ze względu na natłok pracy i obowiązków, Józef wraz z rodzeństwem już od najmłodszych lat pomagał w domu. Do obowiązków młodego Kani należało dojenie i odprowadzanie krów. Mleko było sprzedawane i rozwożone w mieście. Służyło też do produkcji masła lub serów.

Młodość

Podobnie jak dzieciństwo, Józef spędził w swojej rodzinnej miejscowości również młodość, w dalszym ciągu pomagając w gospodarstwie. W 1939 roku wybuchła II wojna światowa i życie stało się dużo trudniejsze. Józef przez pierwszych kilka lat wojny pozostał w Kościelnej Wsi i nadal pomagał w prowadzeniu gospodarstwa, które zostało przejęte przez niemiecką rodzinę.

Życie zawodowe

Rok 1945 był przełomowy dla Józefa Kani, szczególnie ze względu na otrzymanie powołania do Armii Ludowej. Bez wahania dołączył do żołnierzy kierujących się w stronę Berlina. Józef został najpewniej został przydzielony do piechoty polskiego wojska, czyli tak zwanej armii generała Berlinga. Żołnierze wierzyli, że w tej komunistycznej formacji przyczynią się do ostatecznego zwycięstwa.

W 1945 roku toczono zacięte walki na terenie Niemiec, najważniejszym wydarzeniem tego okresu była bitwa o Berlin. Józef Kania był jednym z 200 000 polskich żołnierzy, którzy wzięli w niej udział. Po kilkunastu dniach obrony miasta i ciężkich walk udało się zdobyć stolicę Niemiec. Udział Polaków w tej bitwie ma bardzo symboliczny wymiar, zdobycie Berlina doprowadziło do podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji i zakończenia wojny. Za udział w walkach o Berlin Józef Kania został odznaczony medalem.

Życie rodzinne

Po zakończeniu działań wojennych Józef Kania powrócił do swojej rodzinnej miejscowości. Po pewnym czasie wyjechał do rodziny mieszkającej w Szarkach pod Nowym Tomyślem. Tam poznał swoją przyszłą żonę – Julię, która właśnie wróciła z przymusowych robót w Niemczech. Założyli rodzinę, prowadzili 11 hektarowe gospodarstwo, w którym hodowano krowy, perliczki i inne zwierzęta. Doczekali się czwórki dzieci.

Działalność społeczna

Dorosłe życie Józefa Kani skupiło się wokół rodziny i własnego gospodarstwa. W gospodarstwie zatrudniano kilka osób z wsi, pan Józef był bardzo dobrym pracodawcą. Był znany ze swojego dobrego serca, dotrzymywania obietnic oraz ciężkiej pracy. Często w domu Józefa i Julii spotykali się ludzie ze wsi w różnych sprawach, prowadzili dyskusje i plany zmian we wsi. Niektóre wieczory spędzano przy harmonijce, na której Józef bardzo chętnie grywał. Czasy powojenne były bardzo trudne, szczególnie ludzie mieszkający na wsi odczuwali brak pewnych wygód. Józef Kania w wolnym od pracy czasie zajmował się także pracą fryzjera. Mieszkańcy wsi przychodzili do niego po bezpłatne usługi, które chętnie wykonywał. Józef był także znany z hodowli gołębi pocztowych. Jego skromność i dobroć wyrobiła mu bardzo dobrą opinię. Każdy, kto przychodził po pomoc bez problemu ją otrzymywał.
W latach siedemdziesiątych Józef zdecydował, że swoje gospodarstwo przekaże na rzecz państwa. Rodzina przeniosła się do Siedlca. Bohater pozostał tu do śmierci, jego najbliższa rodzina żyje w tej gminie do dziś. Józef Kania zmarł 7 lutego 2014 roku.

Znaczenie postaci

Józef Kania był przykładem osoby bardzo odważnej, nie zawahał się przed wystąpieniem w obronie ojczyzny. W swojej miejscowości znany był ze swojej dobroci i chęci pomocy, w wolnym czasie grał na harmonijce i pełnił bezpłatne usługi fryzjerskie, miał także gołębie pocztowe. Zdobył również odznaczenie za obronę władzy ludowej. Należał do Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Więźniów Politycznych oraz do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Był jedną z niewielu żołnierzy w lokalnej społeczności, przysłużył się swoją wiedzą i dobrocią.


Kalendarium:

  • 1921 ― Narodziny bohatera
  • 1939 ― Udział w II wojnie ś...
  • 1941 ― II wojna światowa
  • 1945 ― Wstąpienie do Armii L...
  • 1945 ― Bitwa o Berlin
  • 1947 ― Ślub
  • 1972 ― Medal za udział w bit...
  • 2014 ― Śmierć bohatera

Źródła:

  • Dzieje współczesnego ś...
  • Polacy w szturmie na B...

Zobacz też: