Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Bogatym nie jest te kto posiada, lecz ten kto daje”. Jan Paweł II”

Justyna Urbaniak

ur. 1976
zm.
Zespół Szkół w Stawiszynie - Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola

Zdjęć: 10

Pochodzenie

Justyna Urbaniak urodziła się 14 września 1976 roku w Kaliszu, powiat kaliski. Nazwisko panieńskie Cywińska. Mieszka we wsi Stary Kiączyn, gmina Stawiszyn, powiat kaliski.

Matka Grażyna urodzona 24 czerwca 1956 roku w Stawiszynie, z domu Tomaszewska zajmowała się gospodarstwem rolnym. Ojciec Henryk urodził się w Kucharach Borowych 16 listopada 1949 roku, zmarł 9 marca 2008 roku, z zawodu masarz.

Babka ze strony matki Franciszka Tomaszewska (7.09.1967-12.03.1994), dziadek Józef Tomaszewski (14.02.1903-9.02.1982). Zajmowali się gospodarstwem rolnym. Dziadek z zawodu był stolarzem, był również sołtysem sołectwa Petryki i Starego Kiączyna.

Babka ze strony ojca Janina Cywińska (2.06.1922-9.02.1981), dziadek Franciszek Cywiński (12.05.1916-28.12.1984). Prowadzili gospodarstwo rolne we wsi Kuchary Borowe, gmina Rychwał, powiat kaliski. W domu państwa Cywińskich znajdował się punkt biblioteczny.

Pani Urbaniak ma młodszą siostrę, Katarzynę.

Jej mąż Przemysław pochodzi z Jankowa, gmina Blizanów, powiat kaliski.

Pani Justyna Urbaniak ma syna Szymona, urodzonego 17 marca 2000 roku w Kaliszu. Jest on uczniem Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Stawiszynie.

Nauka

W 1983 roku pani Urbaniak rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej im. gen Karola Świerczewskiego w Stawiszynie, którą ukończyła 19 czerwca 1991 roku. Naukę kontynuowała w Liceum Medycznym w Kaliszu. W dniu 1 czerwca 1996 roku uzyskała dyplom ukończenia Liceum Medycznego. Odbyła szkolenie w Jednostce Wojskowej w Żarach, posiada kategorię wojskową A. 26 czerwca 2003 roku ukończyła Wyższą Szkołę Informatyki w Łodzi-Wydział Pedagogiki.

Pani Justyna bardzo miło wspomina czas spędzony w szkole, zwłaszcza w podstawowej. Był to dla niej czas wielu przyjaźni. Jej ulubionymi przedmiotami były język polski i historia. Była członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. W szkole średniej podejmowała działania z zakresu wolontariatu. Twierdzi, iż to szkoła średnia miała decydujący wpływ na jej charakter i na to, co chciała robić w swoim życiu.

Praca

Zaraz po ukończeniu szkoły średniej pani Urbaniak rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Pracowała tam jako pielęgniarka dyplomowana do 30 listopada 2014 roku. Od 1 grudnia 2014 roku pełni funkcję Burmistrza Gminy i Miasta Stawiszyn.

Działalność

2006r. – 2010r. – radna w Radzie Miejskiej w Stawiszynie i przewodnicząca Społecznej Rady Miejskiej w Stawiszynie;

2010r. – 2014r. – radna i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiszynie;

2006r. – 2015r. – Przewodnicząca Koła Gospodyń w Petrykach i Starym Kiączynie;

2007r. – 2014r. – Przewodnicząca Rady Rodziców w Zespole Szkół w Stawiszynie. Wcześniej pełniła funkcję przewodniczącej Rady Rodziców w Samorządowym Przedszkolu Publicznym Stawiszynie z filią Petryki.

2008r. – 2015r. – sołtys sołectwa Petryki, gm. Stawiszyn.

Jest członkiem:

– Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych;

– Rady Parafialnej w Parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja w Stawiszynie;

– Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana;

– Banku Spółdzielczego w Stawiszynie;


Pełniąc funkcję przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół w Stawiszynie podjęła wiele przedsięwzięć, których celem było wzbogacenie szkoły w nowoczesne pomoce dydaktyczne i pracownie na miarę XXI wieku.

Dzięki jej zaangażowaniu szkoła zyskała m.in. nowoczesną klasopracownie fizyczno – chemiczną, szafki dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej, sprzęt sportowy, sprzęt muzyczny. Pani Urbaniak podkreśla, że podjęte przez nią działania byłyby niemożliwe bez bardzo dobrej współpracy z dyrektor szkoły, nauczycieli oraz wsparcia wszystkich rodziców.

Pani Justyna Urbaniak była inicjatorką wielu wydarzeń społeczno-kulturowych na terenie Gminy i Miasta Stawiszyn. Były to między innymi: festyny rodzinne w Zbiersku, festyny szkolne w Zespole Szkół w Stawiszynie, Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich, środowiskowy Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Była pomysłodawcą stworzenia szopki bożonarodzeniowej, którą można corocznie podziwiać w okresie Świąt Bożego Narodzenia w miejscowości Stary Kiączyn. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców Stawiszyna i okolicznych wsi.

Czynnie angażuje się w akcję WOŚP przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątku Wielkim, gm. Stawiszyn.

Zainteresowania

Czas wolny lubi spędzać w domu, w gronie najbliższych podczas długich rozmów. Interesuje się psychologią społeczną i polityką. Bardzo lubi czytać książki. Jej ulubionym autorem z czasów dzieciństwa jest Jan Brzechwa, a z literatury współczesnej autorka sagi ” Kwiaty na poddaszu ” Virginia Cleo Andrews.

Znaczenie postaci

Od wielu lat Pani Urbaniak stara się aktywnie zamieniać nasze otoczenie, poprawić jakość życia mieszkańców naszej małej gminy. Pełniąc funkcję społeczne i samorządowe rozwiązuje trudne sytuacje, w których najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby. Dzięki swoim wieloletnim doświadczeniom potrafi uczciwie i bezinteresownie służyć ludziom. Wielokrotnie pokazała, że nie są dla niej obce: zdecydowanie, konsekwencja i wiarygodność w działaniu. Chciałaby, aby gmina Stawiszyn była miejscem przyjaznym i atrakcyjnym dla jej mieszkańców, przedsiębiorców i odwiedzających ją gości.

Źródła

Wywiad z panią Justyną Urbaniak. Zdjęcia, zaświadczenia, dyplomy ze zbiorów rodzinnych.

Kalendarium:

  • 1976 ― Narodziny bohatera
  • 1996 ― ukończenie Liceum Med...
  • 2006 ― Przewodnicząca Koła G...
  • 2006 ― radna w Radzie Miejsk...
  • 2007 ― Przewodnicząca Rady R...
  • 2008 ― sołtys sołectwa Petry...
  • 2010 ― radna i wiceprzewodni...
  • 2014 ― Burmistrz Gminy i Mia...

Cytaty:

  • „Bogatym nie jest te kt...”

Zobacz też:

  • > Kalisz
  • > Stawiszyn