Katarzyna Sulej

ur. 07 listopada 1961
zm. 19 maja 1994
Szkoła Podstawowa w Galewie

„Świadectwo” p. Lucyny Filas
Misja
Świadectwo Agnieszki
Świadectwo Zbigniewa i Barbary
Świadectwo ks. Stanisława Gołębiewskiego
Świadectwo pracy
Zdjęć: 9
Dokumentów: 6

Pochodzenie

Katarzyna Sulej urodziła się 07.11.1961 r. w Turku. Była najstarsza z trojga dzieci Stefana i Krystyny (z domu Lewandowska) Sulejów. Miała dwie siostry: Dorotę i Annę. Mieszkała w Chlebowie (gmina Turek).

Dzieciństwo i młodość

Kasia została ochrzczona 24.12.1961 r. w parafii NSPJ w Turku. Szkołę Podstawową w Chlebowie ukończyła jako wzorowa uczennica w 1976 r. W 1980 r. zdała egzamin dojrzałości i ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Turku. Następnie, nie mogąc znaleźć pracy ani (z powodu trudności finansowych) rozpocząć studiów, wyjechała do byłej NRD, gdzie przez 4 lata pracowała w zakładzie włókienniczym w miejscowości Rudolstadt.

Praca katechetyczna

W 1984 roku Katarzyna Sulej powróciła do kraju i została katechetką w punkcie katechetycznym w Chlebowie, a także w Turku w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od lutego 1985 r. zaczęła dojeżdżać do Galewa. Tu przygotowywała dzieci do I Komunii św. i pomagała w pracy na plebanii. We wrześniu 1986 r. rozpoczęła katechizację wszystkich dzieci, ucząc je w sali katechetycznej. Jednocześnie samodzielnie (po śmierci gospodyni pani Haliny Roszko) prowadziła dom plebanijny. Po upadku ustroju komunistycznego, kiedy nauka religii powróciła do szkół, w roku 1990 została katechetką w szkołach podstawowych w Galewie i Chrząblicach. W tym też roku, chcąc podnieść swoje kwalifikacje katechetyczne, rozpoczęła studia w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej w Kaliszu, które ukończyła 28.06.1993 r. z wynikiem bardzo dobrym. Wciąż pracując nad sobą i pogłębiając swą wiedzę teologiczno-filozoficzną, 8.09.1993 r. zaczęła studiować na II roku Papieskiego Studium Teologii we Włocławku. Pięknie zapowiadające się studia przerwała jej tragiczna męczeńska śmierć 19.05.1994 r. w Galewie. Tego dnia o godzinie 7.40, gdy ksiądz proboszcz Stanisław Gołębiewski odprawiał w kościele mszę św., na plebanii dokonywała się inna krwawa ofiara. Katarzyna Sulej została w bestialski sposób zamordowana przez młodego parafianina, który chciał ukraść pieniądze zbierane na złocenie głównego ołtarza.
Pogrzeb Katarzyny Sulej odbył się w sobotę 21.05.1994 r. w Turku. W kościele wypełnionym po brzegi ceremoniom pogrzebowym przewodniczył i mszę św. odprawił ks. bp. Roman Andrzejewski.

Znaczenie postaci

Katarzyna Sulej zapisała się w pamięci tych, którzy się z nią kiedykolwiek spotkali, jako dobry człowiek, przez całe swoje życie wiernie służący Panu Bogu i bliźniemu. Jej tragiczna, męczeńska śmierć pogrążyła wszystkich w żałobie. Kasia, będąc osobą niezwykle skromną, cichą, promieniowała radością i pogodą ducha. Była uczynna i bezinteresowna, służyła pomocą i życzliwą radą. Swoim świątobliwym życiem, szlachetnością, pięknym postępowaniem potrafiła wywierać pozytywny wpływ na innych.
W 20-tą rocznicę śmierci Katarzyny Sulej, galewscy wierni na ręce włocławskiego księdza biskupa, złożyli prośbę o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym.

Kalendarium:

  • 1961 ― Narodziny bohatera
  • 1994 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: