Krystyna Adamczak

ur. 10 lutego 1963
zm.
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Na koniec
O księgraniach słów kilka…
Spotkania literacki w Bajce
Wywiad z panią Krystyną Adamczak
Zdjęć: 4
Filmów: 3
Dokumentów: 1

Pochodzenie

Krystyna Adamczak urodziła się w 10 lutego 1963 r. w Śremie.

Rodzice – Joachima i Józef. Pani Krystyna ma 5. rodzeństwa: dwie siostry i trzech braci. Przodkowie pani Krystyny pochodzą spod Kościana – Ignacy Adamczak uwolnił gen. Dezyderego Chłapowskiego z niewoli. Z wdzięczności dziedzic podarował jemu i trzem jego dzielnym kompanom ziemię. Dała ona początek wsi, która istnieje do dziś. Dla upamiętnienia śmiałości czynu przodka nazwano ją Ignacewem.

Dzieciństwo

Była uczennicą piegowatą, chudziutką, na głowie zawsze nosiła dwa mysie ogonki niczym książkowa Pippi Pończoszanka. Lubiła się uczyć, wszystko wydawało jej się ciekawe. Oczywiście największą przyjemność sprawiało jej czytanie. Lubiła też fizykę, bardzo jej się podobała. Mniej matematykę, ale nauka zawsze była dla niej czymś interesującym.

Edukacja

Szkoła Podstawowa w Jaszkowie (pałac Gen. Dezyderego Chłapowskiego),

Szkoła Podstawowa w Manieczkach (do VIII klasy),

Liceum Ogólnokształcące im. J. Wybickiego w Śremie,

UAM w Poznaniu (filologia polska),

Studia podyplomowe – animacja kultury.

Etapy działalności

„Księgarnia” na kółkach

Otwarcie pierwszej księgarni 16 października 1991 rok

Spotkania i warsztaty literackie

Otwarcie drugiej księgarni 5 grudnia 2000 rok

Poranki literackie i inne inicjatywy dla najmłodszych czytelników

„Księgarnia” na kółkach…

Krystyna Adamczak pierwsze książki sprzedawała wiosną w 1991 roku z bagażnika samochodu, ze stoliczka turystycznego w Puszczykowie, a latem na Wichrowym Wzgórzu. Spodobał jej się żywy odbiór jej rekomendacji. Mieszkańcy osiedla chcieli kupować od niej książki. Ona znała ich wartość i siłę. Była jeszcze wtedy studentką filologii polskiej. Postanowiła tutaj zostać. Jesienią od dyrektora Domu Kultury ” Bajka” Andrzeja Mendyka podnajęła 4 metrową witrynkę.

Otwarcie pierwszej księgarni

Krystyna Adamczak otworzyła w 1991 r. pierwszą księgarnię na os. Wichrowe Wzgórze. Była toksięgarnia „z Bajki”. Od początku istnienia obrała sobie misję ─ torować drogę dobrym książkom, zwłaszcza tym, które płyną pod prąd mody i niewybrednych gustów. Mając świadomość ogromnego znaczenia czytania w życiu każdego człowieka, kierowała swoją ofertę do czytelników w różnym wieku, proponując książki zarazem dla amatorów beletrystyki, reportażu, poezji, jak i pozycji popularnonaukowych.

Spotkania i warsztaty literackie

Pani Krystyna Adamczak w swojej księgarni „z Bajki” organizuje spotkania czytelników z pisarzami, poetami oraz ilustratorami książek.

Księgarnia miała już okazję gościć takie znakomitości jak: Wandę Chotomską, Małgorzatę Musierowicz, Dorotę Terakowską, Katarzynę Kotowską, Izabellę Klebańską, Elizę Piotrowską, Joannę Olech, Roksanę Jędrzejowską-Wróbel, Grzegorza Kasdepke, Barbarę Kosmowską, Asę Lind, Svena Norqwista i wielu, wielu innych. Spotkaniom zawsze towarzyszy szczególna atmosfera, zaproszone dzieci i młodzież chętnie i z przyjemnością przybywają na warsztaty.

Pani Adamczak tworzy wspaniały klimat tych spotkań, budując ciekawe aranżacje na scenie dotyczące akcji bądź bohaterów z książek autora, tak, aby wprowadzić odbiorców w cudowny świat bajek, mitów i baśni. Autorzy zawsze chętnie odpowiadają na pytania. Dzieci mogą się dowiedzieć jak powstaje książka, jak zrodził się pisarz z małego Jacka czy Elizki…

Pani Krystyna w swoje pracy skupia się na książkach ale najważniejsi w księgarni zawsze byli i są ludzie. Ci duzi i mali. To dla nich są kwiaty na stole, wystawy w oknie, uśmiech na twarzy. Książka bez czytelnika jest martwa.

Autorka spotkań pani Adamczak tak sama wypowiada sie na temat swojej pracy: „Księgarnia bez gości nie ma racji bytu. Doceniam i wyrażam wdzięczność każdemu człowiekowi, który kiedyś tutaj zaszedł. Wszystkim mieszkańcom osiedla i ich gościom, bo to dzięki nim mogę cieszyć się tym co robię już od 23 lata! Cieszę się, że mogę łączyć ludzi z książkami i przyczyniać się do ich rozwoju, podniesienia jakości ich życia. To wielka wartość. Te spotkania nad książkami z ludźmi wiele mi dają. I ja się zmieniam, czuję się obdarowana ich obecnością, mądrością, szczerością, otwartością. To wielki zasób. Doceniam to i wyrażam wdzięczność”.

Otwarcie drugiej księgarni

5 grudnia 2000 roku otwarta została druga księgarnia. Znajduje się ona na os. Przyjaźni 125. Dwa pomieszczenia rozdzielają bajkowe drzwi niczym z narnijskiej krainy. Prowadzą one do literackiej norki gdzie dzieci doświadczają przygody. Tam spotykają bohaterów literackich, tam konfrontują się ze swoją nieśmiałością, obawą, lękiem. Podróżują na skrzydłach książek niczym Nils, przyglądając się sobie i światu.

Poranki literackie i inne inicjatywy dla najmłodszych czytelników

Poranki literackie organizowane z myślą o dzieciach odbywają się w każdą sobotę o godzinie 11.00. „Literackie Imieninki dla Chłopczyka lub Dziewczynki” to propozycja na wspólne świętowanie w gronie przyjaciół i… bohaterów literackich, w których wcielają się zaproszeni aktorzy.

Znaczenie postaci

Lista linków o postaci:

Strona Internetowa „Księgarni z Bajki”

Cała Polska Czyta Dzieciom profil Krystyny Adamczak

Rodzinne czytanie – Trzy pytania do Krystyny Adamczak

Dzieci Poznań – rozmowa z Krystyną Adamczak

Uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom

Otrzymane nagrody:

Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznano 26 marca 2006 roku

Medal Pamiątkowy PTWK dla Księgarni” z Bajki” w podzięce za działalność na rzecz książki. Polskie Towarzystwo Wydawców Książki. Prezes Rafał Skąpski Warszawa 2009

Polska Izba Książki przyznaje tytuł Mistrz Promocji Czytania za zajęcie II miejsca w konkursie na „Najbardziej aktywną księgarnię w 2007 roku” Dr Piotr Marciszuk Prezes Polskiej Izby Książki Warszawa, 23 kwietnia 2008 r.

Prezydent Miasta Poznania przyznał dyplom uznania za podejmowanie i realizowanie na terenie Miasta Poznania znaczących i kreatywnych inicjatyw w dziedzinie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Z wyrazami szacunku Ryszar Grobelny Poznań 18 grudnia 2002 Ikar 2011 za 10 lat skutecznej promocji dobrej lektury, zwłaszcza książek nagradzanych w konkursach, za stworzenie prawdziwie magicznego miejsca dla czytelników.

Sekretarz Nagrody Irena Janowska-Woźniak Warszawa 12 maja 2011

Gratulacje i zaproszenie na Targi we Frankfurcie za promocję książki niemieckiej. Iris Klose Dyrektor Targów Jurgen Boos Dyrektor Targów Nina Klein – BIZ Frankfurt 2006

Podziękowanie za szczególny wkład pracy na rzecz integracji mieszkańców Osiedla Nowe Winogrady Północ. Przyznano na 20-lecie powstania Księgarni „z Bajki” 16 października 2011

Kalendarium:

    Zobacz też:

    • > miejsce zamieszka...