ks. Stanisław Tischer

ur. 02 maja 1909
zm. 11 stycznia 1994
Zespół Szkół w Miedzichowie

Zdjęć: 7

Pochodzenie Ksiądz Stanisław Tischer (lub inna spotykana pisownia – Tyszer) urodził się 2 maja 1909 roku w Chromcu, zmarł 11 stycznia 1994 w Śremie. Żył 85 lat.

Informacje o pochodzeniu postaci…

Dzieciństwo Był synem Jana i Anny Buchwald. Miał brata, który był organistą i siostrę.

Wydarzenia dotyczące dzieciństwa…

Edukacja (lub „młodość”) Studiował w Seminarium Duchownym w Gnieźnie i w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk księdza kardynała Augusta Hlonda w katedrze Poznańskiej 17 czerwca 1934 roku.

Przebieg wczesnej młodości…

Etapy działalności Swoją kapłańską służbę rozpoczął wikariatem we Lwówku 1 lipca 1934 roku. Po trzech latach posługi kapłańskiej, 1 grudnia 1937 roku został skierowany do parafii w Miedzichowie. Był księdzem bardzo lubianym przez parafian. Ze wspomnień pani Longiny Otto ( mieszkanki Miedzichowa) wiemy, że pomagał najbiedniejszym. Dla dzieci miał zawsze cukierki. Był pogodnym, zawsze chętnym do pomocy człowiekiem, pełnym cierpliwości i wyrozumiałości ojcem duchownym. Parafianie pamiętający księdza Tischera, wspominają go, jako proboszcza bardzo oddanego swej posłudze, jako człowieka, otwartego na innych, życzliwego i rozumiejącego problemy tamtych czasów. Księdza, który był dla nich wzorem do naśladowania. Swoim życiem i postępowaniem dawał przykład wszystkim, kogo spotkał na swej drodze.

Nazwa sekcji – stosownie do losów postaci

Etap pierwszy W Miedzichowie zastaje go niestety wojna. Jest zmuszony opuścić swoich parafian. W marcu 1940 roku aresztuje go gestapo, a w maju zostaje wywieziony do Dachau. 2 sierpnia tegoż roku zostaje wraz z innymi przewieziony do kamieniołomów do Guzen, skąd dzięki Opatrzności Bożej powraca 8 grudnia do Dachau, gdzie pozostaje aż do końca wojny. Mieszkańcy Miedzichowa pamiętali o swoim proboszczu i wysyłali mu paczki z żywnością. Po wyzwoleniu ludzi z obozu przez armię amerykańską 29 kwietnia 1945 roku ksiądz Tischer udaje się do Koblencji, gdzie wypełniał kilkumiesięczną posługę duszpasterską.

Opis etapu pierwszego…

Etap drugi Powrócił do Miedzichowa 1 kwietnia 1946 roku, aby kontynuować przerwaną przez wojnę pracę kapłańską. Przywiózł ze sobą obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowany przez współwięźnia z Dachau. Malowidło, które było podziękowaniem Bogu za przetrwanie obozu, wisi w bocznej nawie kościoła. Ksiądz Stanisław zorganizował i nadzorował przeniesienie kościoła. Stary kościół katolicki, mieszczący się naprzeciw dzisiejszego, na miejscu Urzędu Gminy, został zburzony pod koniec wojny. Parafianie postanowili wykorzystać budynek opuszczonego kościoła ewangelickiego i zaadaptować go na świątynię katolicką. Kościół ten, odremontowany, istnieje i służy wiernym do dziś.

Opis etapu drugiego…

Kolejne etapy… Na swoją prośbę 25 czerwca 1947roku, ks. Tischer został przeniesiony do Lutogniewa, gdzie pozostał aż do przejścia na emeryturę. Swą prośbą motywował sytuacją rodzinną. W Lutogniewie chciał pomóc swemu bratu, który mógłby uczęszczać do konserwatorium zdobywając zawód organisty oraz siostrze, której wiele zawdzięczał, aby pomóc w wykształceniu jej dwójki dzieci. Inni księża wystawiali o nim dobre opinie, w których pisali, że od chwili objęcia parafii Lutogniewskiej starał się z gorliwością o podniesienie poziomu moralnego swych parafian. Pilnie i sumiennie spełniał obowiązki duszpasterskie, szerzył kult Maryjny.

Opis kolejnych etapów…

Znaczenie postaci 1 lipca 1984r. na swoją prośbę, przeszedł na emeryturę i ostatnie 10 lat swego życia spędził w Śremie, mieszkając u swojej rodziny. Zmarł 11 stycznia 1994r. Liturgia żałobna rozpoczęła się w Śremie, a pochowany został na cmentarzu w Lutogniewie. Mszę świętą koncelebrowało wielu kapłanów. Padły tu słowa o jego życiu, obozowym męczeństwie, gorliwości i prawości. Żegnało go wielu wiernych, co świadczyło o przywiązaniu do swego długoletniego, gorliwego pasterza. W pamięci mieszkańców Miedzichowa pozostał jako pierwszy proboszcz, człowiek wielkiego serca i wielkiej wiary.

Znaczenie postaci dla jej współczesnych i potomnych…

Źródła: Wywiad z mieszkanką Miedzichowa – p. Longiną Otto, „Nekrologi” redakcja -Kuria Metropolitalna, Internet.

Kalendarium:

  • 1909 ― Narodziny bohatera
  • 1934 ― święcenia kapłańskie...
  • 1937 ― objęcie parafii w Mie...
  • 1940 ― aresztowany przez ges...
  • 1945 ― wyzwolony z obozu
  • 1946 ― Powrót do parafii w M...
  • 1947 ― Przeniesiony do Lutog...
  • 1994 ― Śmierć bohatera

Zobacz też:

  • > Początek służby k...
  • > Uwięziony w obozie
  • > Pierwsza parafia
  • > Miejsce śmierci b...