Leonard Świderski

ur. 31 października 1938
zm.
Zespół Szkół Publicznych im. S.F. Klonowicza w Sulmierzycach

Wywiad z L.Świderskim 1988 r.
Zdjęć: 7
Filmów: 1

Pochodzenie

Leonard Świderski urodził się 31 października 1938 roku w Swarzędzu. Rodzice:Zygmunt i Franciszka z domu Dykier. Miał 4 rodzeństawa.

Dzieciństwo

Dzieciństwo przypada na lata II wojny światowej. Czas ten spędził Leonard Świderski w Swarzędzu.

Edukacja (lub „młodość”)

Po zakończeniu II wojny światowej 1 września 1945 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu.

Etapy działalności

Etap pierwszy

Po zakończeniu nauki rozpoczyna pracę w Hucie Szkła w Antoninku, jednak wraca do Swarzędza i pod okiem ojca zdobywa zawód rzeźnika- wędliniarza, z tytułem czeladnika. Pasją jednak Leonarda Świderskiego od początku nauki był sport.

Etap drugi

Treningi zapaśnicze rozpoczął Leonard Świderski w 1950 roku w „Unii Swarzędz”. Specjalizował się w stylu klasycznym. Miejsce treningów było w opłakanym stanie: salka niewielkich rozmiarów, zniszczona mata, brak strojów treningowych ( pożyczano sobie obuwie) i ciepłej wody.

Do 1958 roku walczy w „Unii Swarzędz”,zdobywając kilkakrotnie tytuły mistrza i wicemistrza Okręgu Poznańskiego w kategorii młodzików i juniorów.

Kolejne etapy…

W latach 1958-1960 odbywa zasadniczą służbę wojskową w Marynarce Wojennej w Gdyni. Jednocześnie jest czynnym zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego „Flota” Gdynia.Wchodząc w skład tej drużyny zdobywa Drużynowe Mistrzostwo Polski -zawodników do lat 20 w wadze muszej. Zostaje członkiem Kadry Narodowej.

Po odbyciu służby wojskowej wrócił do Swarzędza.Był już znanym zapaśnikiem w Polsce. Walerian Konieczny-znany trener zapaśników Klubu Sportowego „Sulimirczyk”- namówił Świderskiego, aby przeszedł do „Sulimirczyka”. Był to znany w kraju klub zapaśniczy, który odnosił już sukcesy międzynarodowe.

Od 1960 roku L.Świderski był zawodnikiem Ludowego Klubu Sportowego „Sulimirczyk” w Sulmierzycach. Początkowo walczył w stylu klasycznym, a od 1961 roku w stylu wolnym. Tu odnosił największe sukcesy. Trzykrotnie w latach:1962, 1965, 1966 zdobywa tytuł Mistrza Polski w zapasach w stylu wolnym w wadze muszej.Zaś w 1964 roku tytuł Wicemistrza Polski w tej kategorii. W 1966 roku zdobył tytuł Mistrza w wadze muszej w Centralnej Spartakiadzie Wsi, a tytuł Wicemistrza w Ogólnopolskiej Spartakiadzie XX-lecia w 1964 roku.

Jest uważany w tym okresie przez trenerów i sędziów za najlepszego technika walk zapaśniczych w Polsce. Bierze udział w licznych zawodach międzynarodowych,m.in. wyjeżdża z drużyną do Szwecji, Bułgarii, Związku Radzieckiego, NRD.

Ulubionym chwytem Świderskiego był „suples”.

Do 1970 roku jest aktywnym zawodnikiem. Po rozwiązaniu Klubu Sportowego „Sulimirczyk” i przeniesieniu do Krotoszyna kończy karierę zapaśnika, jednak nie żegna się ze sportem.W latach 1974-1975 jest trenerem Międzyzakładowego Klubu Sportowego „Barycz” Milicz.

Znaczenie postaci

Leonard Świderski rozsławił zapasy. Pokazał, że sport jest wartością. Zdobył wiele medali dla kraju, regionu i miasteczka Sulmierzyce.

Został odznaczony Złotą Honorową Odznaką Zrzeszenia LZS, medalem 40-lecia LZS oraz tytułem Mistrza Sportu w 1969 roku.

Zobacz też: