Leonard Jan Zuchowicz

ur. 06 listopada 1893
zm. 09 lutego 1951
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole

Zdjęć: 8

Pochodzenie

Leonard Jan Zuchowicz urodził się w rodzinie ziemiańskiej 6 listopada 1893 roku w Izbicy Kujawskiej, powiat kolski.

Edukacja (lub „młodość”)

Szkołę średnią oraz studia kończył w Warszawie. Jednak w wyniku wybuchu I wojny światowej studia zostały przerwane w ostatnim roku, ewakuacją z Warszawy do Rosji. Został powołany do służby wojskowej w szpitalu. Ożenił się jako młody lekarz z Cecylią Dyszkiewicz. Miał dwoje dzieci: syna Stanisława i córkę Zofię.

Etapy działalności

Powrócił do Polski i pracował w warszawskim Szpitalu Ewangelickim u profesora Janczewskiego. Na przełomie 1921/1922 roku został sprowadzony do Koła przez lekarza powiatowego dr H.L. Fiałkowskiego. Otrzymał mieszkanie w domu Cz. Freudenreicha, właściciela fabryki fajansu.

Etap pierwszy

Gdy powstała Powiatowa Kasa Chorych został powołany na stanowisko lekarza naczelnego.

Doktor bardzo szybko zauważył konieczność otworzenia prywatnego gabinetu lekarskiego ze względu na brak lekarzy w Kole. Przyjmował przy ulicy 3 Maja: kobiety, mężczyzn i dzieci. Jednocześnie kupił konika i bryczkę, aby móc sprawnie wizytować swoich chorych. Ponieważ przed II wojną światową panowała bieda w całym powiecie kolskim, często nie pobierał honorarium od pacjentów. A miał ich wielu i był przeciążony pracą, ponieważ przyjeżdżali do niego ludzie z całej okolicy, często w bardzo ciężkim stanie, a on nigdy nie odmówił pomocy.

Etap drugi

Kiedy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa doktor Zuchowicz wraz z synem Stanisławem (studentem medycyny) oraz zięciem (lekarzem weterynarii) zostali zmobilizowani do działań wojennych. Po wojnie okazało się, że zarówno syn, jak i zięć zginęli. Doktor Zuchowicz wrócił do Koła.

Kolejne etapy

Po powrocie do Koła lekarz nadal wykonywał zawód lekarski i leczył chorych, również Niemców. Pomimo tego został aresztowany pod zarzutem konspiracji antyhitlerowskiej. Osadzono go w obozie Hohensalza (niemiecki obóz w Inowrocławiu). Jednak z racji, iż nie było lekarzy niemieckich i dzięki staraniom Niemek, żon dygnitarzy niemieckich w Kole, zwolniono go jako jedynego specjalistę chorób kobiecych w powiecie kolskim.

Po odzyskaniu niepodległości doktor Zuchowicz został lekarzem powiatowym i kierownikiem Ośrodka Zdrowia. Był założycielem pierwszej Kasy Chorych w Kole z siedzibą w Kutnie. Rozbudował skrzydło szpitala ginekologii i położnictwa. Był też inicjatorem budowy Ośrodka Zdrowia przy ulicy Toruńskiej.

Zmarł na zawał serca w wieku 57 lat. Jego pogrzeb był pochodem paru tysięcy opłakujących go mieszkańców Koła i okolic. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kole.

Znaczenie postaci

Doktor Leonard Jan Zuchowicz był znakomitym specjalistą chorób kobiecych, czuły na cierpienia, wspaniały lekarz i człowiek, czynny społecznie, towarzyski i kulturalny. Jego życiowym mottem były słowa: „Na chorego spoglądaj zawsze, jako na człowieka złamanego nieszczęściem” i rzeczywiście zawsze przynosił ulgę i pocieszenie. Był wielkim społecznikiem: Prezes Towarzystwa „Oświata”, które prowadziło gimnazjum, działacz „Towarzystwa Dobroczynności”, „Związku Oficerów Rezerwy” i wielu innych organizacji. Był nieocenionym organizatorem wszelkich akcji państwowo – społecznych, patriotą i przyjacielem ludzi pokrzywdzonych. Prowadził odczyty zarówno w Kole, jak i w powiecie w celu zebrania funduszy na Skarb Narodowy.

Kalendarium:

  • 1893 ― Narodziny bohatera
  • 1951 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: