Marek Aldo Ludomir Fiedler

ur. 29 maja 1947
zm.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie

Muzeum Marka Fiedlera
Zdjęć: 4
Filmów: 2
Nagrań: 1
Dokumentów: 1

Wyspa Wielkanocna – spełnione marzenie Marka Fiedlera

Opis książki pt. „Szalony Koń”

Autobiografia Marka Fiedlera

Biografia Marka Fiedlera z Wikipedii

Informacje o Marku Fiedlerze

Pochodzenie

Markek Fiedler urodził się 29 maja w Londynie 1947r. Jest synem Arkadego Fiedlera.

Edukacja

Skończył studia prawnicze na UAM w Poznaniu.

Etapy działalności

Marka Fiedlera bardzo pociągnęły różne podróże, świat Indian. Założył Muzeum-Pracownię z Ogrodem Kultur i Tolerancji w 1974 wraz z ojcem Arkadym Fiedlerem bratem Arkadym Radosławem i żoną Krystyną w rodzinnym domu w Puszczykowie pod Poznaniem. Zafascynowany światem Indian, napisał powieści poświęcone wielkim dziewiętnastowiecznym wodzom: Szalony Koń i Siedzący Byk. Wspólnie z ojcem Arkadym Fiedlerem napisał Ród Indian Algonkinów i Indiański Napoleon Gór Skalistych. Odbył podróże, które zaowocowały wystawami fotograficznymi: „Meksyk-śladami Pierzastego Węża” (razem z synem Radosławem), „W poszukiwaniu śladów Dywizjonu 303” i „W krainie Inków” (razem z synem Markiem Oliwierem). Marek Fiedler bardzo lubi oglądać filmy przyrodnicze. Jego ulubioną zupą jest zupa ogórkowa.

Skąd pomysł założenia muzeum?

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie. Willę tę Arkady Fiedler (ojciec Marka Fiedlera) kupił od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. W 1948 sprowadził tu z Londynu swą żonę włoskiej narodowości, Marię z domu Maccariello, oraz dwóch nieletnich wówczas synów, Arkadego Radosława i Marka. Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum. Przez cały rok 1973 trwały prace adaptacyjne, w których udział brała rodzina Fiedlerów oraz przyjaciele, zwłaszcza dwóch: teść Marka Fiedlera Feliks Skrzypczak (1912-1999), budowniczy z zawodu, który stary dom Fiedlerów z 1926 roku, nie szczędząc ofiarnego trudu starannie wyremontował, przywracając mu dawną świetność. Drugą osobą był człowiek wielkiej fantazji, artysta plastyk Zygmunt Konarski (1936-2004), który pomógł urządzić ekspozycję. Ponadto Zygmunt Konarski był pełnym pasji twórcą większości ogrodowych posągów. W roku 1991 decyzją Rady Miejskiej w Puszczykowie cofnięto placówce wszelkie subwencje i od tej chwili Muzeum – Pracownia jest zdana wyłącznie na własne siły. Do końca 2000 roku placówkę odwiedziło ponad milion gości z Polski i zagranicy. Sporo osób przyjeżdża tu wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, kolejną ciekawostkę. Podejmuje ich rodzina Fiedlerów.

Znaczenie postaci

Marek Fiedler pozostawi po sobie: pamiątki z podróży, książki które napisał. Kontynuje prowadzenia Muzem Arkadego Fiedlera, czyli jego ojca. Jego opowieści o przygodach w egzotycznych miejscach i pamiątki pozostaną jeszcze przez wiele lat w sercach mieszkańców Puszczykowa oraz osób, które odwiedziły Muzeum i posłuchały tych fascynujących opowieści. Marek Fiedler uwiecznił to wszystko w eksponatach muzealnych oraz książkach, które napisał. Pan Marek przyjął nas bardzo ciepło w progach swego Muzeum. Jego ciekawe opowiadania sprawiły, że poczuliśmy się jak w domu.

Kalendarium:

    Źródła:

    Zobacz też:

    • > Rodzinnego domu
    • > Fiedler Arkady
    • >
    • > Uniwersytet im. Adama ...