Mirosława Szymczak

ur. 15 grudnia 1957
zm.
Zespół Szkół w Zdunach

Wywiad
Zdjęć: 55
Dokumentów: 1

Rodzina

Mirosława Szymczak urodziła się 15 grudnia w 1957 roku w Zdunach. Jej rodzice to Stanisława i Józef Szklarkowie. Ma troje rodzeństwa: siostrę Halinę i braci, Mariana i Stefana. Jest matką dwojga dzieci, Marty i Huberta.

Edukacja

Od najmłodszych lat uczęszczała do zdunowskiego przedszkola. W latach 1964 – 1972 była uczennicą Szkoły Podstawowej (wówczas im. Janka Krasickiego) w Zdunach, gdzie dała się poznać jako doskonała recytatorka i wzorowa uczennica aktywnie uczestnicząca w życiu szkoły. W roku 1972 podjęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Maturę zdała w 1976 roku. Jako że książka zawsze była jej bliską towarzyszką, w roku 1977 rozpoczęła naukę w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie, który ukończyła w 1979 roku. Chcąc podnieść swoje kwalifikacje zawodowe w 1982 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu i 1986 otrzymała dyplom ukończenia tej uczelni. Nie był to koniec jej edukacji, gdyż w roku 2008 bogaciła swą wiedzę w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu na studiach podyplomowych Zarządzanie bibliotekami.

Praca zawodowa

W roku 1977 podjęła pracę w Bibliotece Publicznej w Koźminie. W 1980 roku zmieniła miejsce pracy na Gminną Bibliotekę Publiczną w Zdunach, gdzie pełni funkcję dyrektora.

Upodobania

Pasją Mirosławy Szymczak od zawsze były książki. Towarzyszą jej w życiu osobistym i zawodowym. Uwielbia zapach nowo wydanych egzemplarzy i takie właśnie książki lubi czytać najbardziej. Ma ulubione zwierzęta i , jak sama mówi, nie są to psy, lecz jamniki. Wakacje lubi spędzać w gospodarstwie swojej koleżanki lub nad morzem.

Praca w Bibliotece Publicznej w Zdunach
(obszary działania)

W ciągu 35 lat pracy w bibliotece Mirosława Szymczak odniosła wiele sukcesów. Wiązało się to oczywiście z ogromnym zaangażowaniem. Do roku 2009 sama zajmowała się promocją działań bibliotecznych(własnoręczne wykonywała afisze, zaproszenia, pisała artykuły, ogłoszenia ,informacje na stronę www biblioteki. Jej (kolejnym ulubionym – jak sama stwierdza)obowiązkiem jest dbałość o dodatkowe środki , czyli czasochłonne pisanie projektów. Zaczęłam w roku 2004. Dotychczas dofinansowanie pozyskała na 4 działania w latach: 2007,2008,2009,2010 i 2013 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jej kreatywność, wytrwałość w działaniu i wiedza miały wpływ na rozwój biblioteki, która stała się obiektem nowoczesnym pod względem technicznym oraz pod względem jakości oferowanych usług. Wraz z zespołem pracownic biblioteki i jej dwóch filii mogła zrealizować wiele swych założeń powodując, że Biblioteka Publiczna w Zdunach służy wszystkim pokoleniom mieszkańców tego miasta. Analizując działania Mirosławy Szymczak, można wyróżnić kilka podstawowych obszarów:

Nagrody i wyróżnienia

Mirosława Szymczak jest posiadaczką honorowej odznaki Zasłużony Działacz Federacji Towarzystw Ziemi Kaliskiej (1983 r.) nadanej przez zarząd FTZK, odznaki Zasłużony Działacz Kultury (1997 r.) nadanej przez ministra kultury i sztuki. Została odznaczona w 2005 roku przez ministra kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. M. Szymczak dwukrotnie została laureatką nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb” w kategorii Nauka, Kultura (2013 i 2014 r.); zajęła trzecie miejsce w plebiscycie „Człowiek Roku 2014” przeprowadzonego przez „Życie Krotoszyna”; otrzymała wyróżnienie Burmistrza Gminy i Miasta Zduny za wkład w propagowanie kultury i czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych (2007 r,).
Biblioteka zarządzana przez M. Szymczak trzykrotnie została wyróżniona w konkursach organizowanych pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego: za najlepszą bibliotekę miejską i miejsko – gminną w 2001 roku (2002 r.), za zgłoszony projekt: „Biblioteczne wydarzenia kulturalne scalają pokolenia, umacniają więzi z Wielkopolską, zbliżają rodzinę” (2004 r.) oraz za udział w „Konkursie na najlepszą bibliotekę w Wielkopolsce prowadzącą działalność regionalną” (2005 r.). Dwukrotnie otrzymała wyróżnienie w konkursie za najlepiej prowadzoną kampanię ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” (2005 i 2007 r.). Biblioteka w Zdunach otrzymała również certyfikat konsumenckiego konkursu jakości usług „Najlepsze w Polsce” za wysokiej jakości usługi biblioteczne (2009 r.) oraz certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom” za wyjątkową ofertę kierowaną do środowiska seniorów powiatu krotoszyńskiego (2014 r.).

Goście biblioteki

Bardzo popularną i lubianą przez bywalców biblioteki propozycją są spotkania ze współczesnymi pisarzami, ludźmi kultury i sztuki. Wśród nich znaleźli się miedzy innymi tek znakomici goście jak Wanda Chotomska, Barbara Wachowicz, Hanna Szymanderska, Maria Czubaszek, Joanna Wronecka, Jacek Halasik, Grzegorz Mendyka, prof. Kazimierz Karolczak czy Artur Andrus.

Promocja książek

Nieustannie powiększa się księgozbiór biblioteki. Aby książki nie zalegały na półkach odbywają się imprezy promujące nowości. Co roku organizowane są w maju z okazji Dni Bibliotek kiermasze książek, którym towarzyszą spotkanie z autorami. W ciągu roku odbywają się spotkanie promujące książki konkretnego wydawnictwa lub jednej z pozycji danego autora. Ponadto biblioteka bardzo aktywnie uczestniczy w społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizuje lekcje biblioteczne oraz nietypowe spotkania jak „Magiczna noc z Harrym Potterem”. Zachętą do sięgnięcia po utwory nowych autorów są liczne konkursy recytatorskie i czytelnicze organizowane dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka dzieciom

Z bardzo szeroką gamą propozycji spotykają się najmłodsi czytelnicy. Organizowane są dla nich spotkania z pisarzami utworów dla dzieci, przedstawienia teatralne, konkursy, a także wiele atrakcji podczas corocznie organizowanych ferii zimowych oraz wakacji w bibliotece. Sporo atrakcji czeka na nich podczas majowego Tygodnia Bibliotek.

Wystawy

Mirosława Szymczak zadbała również o to, aby biblioteka stała się miejscem skupiającym ludzi sztuk plastycznych, dlatego zorganizowała wiele wystaw lokalnych artystów.

Współpraca ze środowiskiem

Miejscem działalności Mirosławy Szymczak nie jest jedynie biblioteka. Pani dyrektor bywa również w innych placówkach oświatowych i opiekuńczych. Składa liczne oferty współpracy przedszkolom, szkołom, organizacjom pozarządowym seniorów, domom pomocy. Bierze aktywny udział w imprezach plenerowych organizowanych w Zdunach. W latach 1988 – 1992 była radną Rady Narodowej Miasta i Gminy w Zdunach.

Kursy językowe

Od roku 1992 nieprzerwanie w salach biblioteki odbywają się kursy języka niemieckiego i angielskiego. Do 2012 roku ich uczestnikami byli słuchacze wszystkich kategorii wiekowych, obecnie kształci się grupa seniorów i najmłodsi mieszkańcy gminy.

Komputeryzacja biblioteki

Zarówno biblioteka w Zdunach jak i jej dwie filie (Baszków i Konarzew) są obecnie w pełni skomputeryzowane. Proces komputeryzacji zaczął się w roku 1994, kiedy to został kupiony pierwszy komputer. Dziś w zdunowskiej bibliotece znajdują się nie tylko stanowiska komputerowe w czytelni i bawialni, ale utworzono i doskonale wyposażono salkę komputerową, co umożliwia przeprowadzanie kursów. Można również korzystać e-booków. Nie brak również edukacyjnych gier komputerowych oraz x-box’a, by w ten sposób przyciągnąć dzieci i młodzież o rozmaitych preferencjach, a co za tym idzie, w pełni wykorzystać obiekt.

Modernizacja

Ciągle powiększająca się ilość osób zainteresowanych propozycjami dyrektora biblioteki spowodowała, że Mirosława Szymczak podjęła się pozyskania funduszy na przeprowadzenie modernizacji budynku. Istnienie niewykorzystanych pomieszczeń pobudzało wyobraźnie M. Szymczak i motywowało do działania na rzecz podjętego celu, co zakończyło się pełnym sukcesem. W 2014 roku dzięki zdobytym przez panią dyrektor pieniądzom (950 tys. zł) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Kultura + Priorytet: „Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek” oraz funduszom Gminy Zduny przeprowadzono gruntowne prace, osiągając doskonały efekt w postaci centrum kulturalnego o wysokim standardzie usług.

Filie

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że energia i pomysłowość pani dyrektor starcza nie tylko na działalność Biblioteki Publicznej w Zdunach – prowadzi ona również dwie filie, z których jedna mieści się w Baszkowie, druga w Konarzewie.




Kalendarium:

  • 1957 ― Narodziny bohatera
  • 1964 ― Szkoła Podstawowa
  • 1972 ― Nauka w Liceum Ogólno...
  • 1976 ― Zdanie matury
  • 1977 ― Państwowy Ośrodek Ksz...
  • 1977 ― Praca w Kożminie
  • 1980 ― Praca w Zdunach
  • 2008 ― Studia podyplomowe

Źródła:

  • Kroniki
  • Prasa lokalna
  • Prasa lokalna
  • Strona www

Zobacz też: