Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Powiadają o nim, że jest człowiekiem sukcesu i dobrego serca.”

Piotr Giermaziak

ur. 06 sierpnia 1956
zm.
Szkoła Podstawowa im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie

wywiad z P.Giermaziakiem
Zdjęć: 11
Filmów: 6
Nagrań: 5
Dokumentów: 5

Dzieciństwo

Piotr Giermaziak urodził się 6 sierpnia 1956 roku w Karolewie koło Borku Wlkp. Ojciec prowadził zakład rzemieślniczy, a mama zajmowała się domem i sześciorgiem dzieci.

Edukacja

Naukę rozpoczął w 1963 r. w Szkole Podstawowej w Borku Wlkp. W latach 1971-1975 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu. Po maturze kontynuował edukację na Politechnice Poznańskiej, którą ukończył w 1980 r.

Praca zawodowa

Pierwszą pracę podjął tuż po studiach, jako stażysta w Kondensowni i Proszkowni Mleka w Gostyniu, w zamian za stypendium, które otrzymywał podczas nauki. Działalność gospodarczą rozpoczął 2 lata po ukończeniu studiów. Założył najpierw zakład rzemieślniczy, który mieścił się w przydomowej pralni kolegi. 15 czerwca 1982 r., za namową krewnego, otworzył małą firmę, która zajęła się produkcją filtrów powietrza do zagranicznych samochodów. Firma od 1990 r. funkcjonuje pod nazwą ,,Filtron” i specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości filtrów dla motoryzacji, maszyn i urządzeń silnikowych, sprzętu ciężkiego oraz urządzeń specjalistycznych. Piotr Giermaziak sprzedał przedsiębiorstwo amerykańskiemu koncernowi Dana Corporation, notowanemu na giełdzie w Nowym Jorku. Firma zmieniła nazwę na Wix-Filtron. Narodził się pomysł produkcji części zamiennych do aut i tak powstała firma „Auto ABC”. Działalności produkcyjnej „Filtronu” towarzyszyła od 1991 roku także poligrafia. Dział ten wytwarzał opakowania do filtrów. Amerykanie, nabywcy większościowego pakietu udziałów firmy, nie byli zainteresowani rozwojem tej branży w ramach przedsiębiorstwa. Wydzielono ją z „Filtronu” i połączono z „Auto ABC”. W 2000 r. Piotr Giermaziak odkupił dział poligraficzny i zorganizował przedsiębiorstwo ,,Netbox”, zajmujące się do dziś produkcją opakowań tekturowych, począwszy od projektu aż po gotowe pudełko.

Galeria reprodukcji dzieł sztuki

Promuje także działalność artystyczną. Główną ideą było stworzenie możliwie wiernych reprodukcji wykonywanych na płótnie przy użyciu unikatowej technologii, będącej połączeniem precyzyjnej, ręcznej pracy i najnowszej techniki komputerowej. W tym celu nawiązał współpracę z Kazimierzem Stachurskim, dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, w wyniku której „Netbox” rozpoczął tworzenie reprodukcji znanych dzieł sztuki. Firma wykupiła licencję na wykonanie do 20 kopii każdego obrazu. Dołączano do nich certyfikat z informacją o oryginale oraz jego krótką historią i notatkę, iż to reprodukcja z limitowanej serii, a każdy egzemplarz ma numer ewidencyjny. Reprodukcje wykorzystywano do sprzedaży, celów marketingowych i reklamy, a ich wystawa mieściła się w hali produkcyjnej.

W 2005 r. otwarcie nowej siedziby firmy poligraficznej „Netbox” uświetniła wystawa oryginalnych prac Zdzisława Beksińskiego. Była to pierwsza wystawa prac artysty po jego śmierci. Dzieła wypożyczono z Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie urodził się i wychował Zdzisław Beksiński. Firma „Netbox” wykupiła licencję do wykonywania reprodukcji 10 obrazów malarza.

Dla innych

Fundacja „Absolwent” swoją działalność rozpoczęła w 1997 roku. Fundatorką instytucji jest Małgorzata Giermaziak, która wraz z mężem Piotrem Giermaziakiem oraz córką Natalią stanowią Radę Nadzorczą Fundacji „Absolwent”. Główną ideą przyświecającą Fundacji jest pomoc zdolnej młodzieży, która często z przyczyn finansowych ma ograniczoną możliwość kontynuowania edukacji na uczelniach wyższych. Czynią to poprzez przyznawanie stypendiów studenckich, organizację i dofinansowywanie warsztatów i szkoleń dla młodzieży, wspomaganie inicjatyw szkół, współpracę z instytucjami lokalnymi i lokalnym biznesem. Obecnie tym niecodziennym tytułem stypendysty Fundacji może poszczycić się niespełna 70 osób.

Piotr Giermaziak sponsoruje wiele zespołów sportowych oraz wspomaga akcje charytatywne i okolicznościowe uroczystości w pobliskich szkołach. Za współorganizację festiwalu ,,Musica Sacromontana” na Świętej Górze firma „Netbox” otrzymała tytuł Mecenasa Kultury. Firma przygotowywała dzieła wydawnicze dla Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri oraz zajęła się obsługą poligraficzną Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Szczególną uwagę zwraca wspaniale wydana pod względem edytorskim płyta z I Festiwalu, która zdobyła nagrodę „Fryderyka 2008”, przyznaną przez Akademię Fonograficzną. Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny Festiwalu, wręczył Piotrowi Giermaziakowi specjalnie przygotowany przez Akademię Fonograficzną medal i dyplom, potwierdzający przyznanie nagrody „Fryderyka” współwydawcy płyty – firmie „Netbox”.

Firma „Netbox” z inicjatywy Piotra Giermaziaka brała także udział w projekcie studiów dualnych przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Studenci dualni uczyli się i jednocześnie byli półetatowymi pracownikami.

Osiągnięcia

Był wielokrotnie nagradzany – finalista konkursu Menedżer Roku 1998 oraz laureat plebiscytu ,,Wielkopolanin Roku 1999”. Nagrody zdobywały także jego firmy. „Netbox” to dwukrotny laureat Złotego Gryfu w kategorii akcydens opakowaniowy, zdobył także Nagrodę Specjalną za najwyższą jakość druku w I Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych VIDICAL 2005 oraz I miejsce w VIII edycji Turnieju o Złotą Czcionkę, organizowanym przez IDG Poland i miesięcznik „Digit”.

Stworzył od podstaw dwie duże firmy, które są na liście największych przedsiębiorstw powiatu gostyńskiego (dane z 2010 r.) oraz wśród 100 największych firm regionu leszczyńskiego.

Prywatnie

Piotr Giermaziak ma żonę Małgorzatę i troje dzieci – córkę Natalię i dwóch synów – Wojciecha i Jakuba. W dzieciństwie marzył o karierze piłkarza, nie lubił lekcji biologii. Jego pasją są żeglarstwo i podróże.

Obecnie mieszka w dworku w Godurowie, w gminie Piaski. Dworek zbudowano w pierwszej połowie XVIII w., należał do rodziny Sczanieckich. Spalony w 1946 r. Budynek otoczony był parkiem o powierzchni 9,74 ha. Wiele rosnących tam drzew to pomniki przyrody. Piotr Giermaziak kupił dworek i odbudował go według pierwowzoru, dokonując tylko niewielkich zmian; przywrócił mu tym samym dawną świetność.

Znaczenie postaci

Ufundował dla Godurowa, gdzie mieszka wraz z rodziną, gazociąg, chodniki i kanalizację deszczową oraz ogródek jordanowski. Wraz z żoną Małgorzatą założył Fundację Absolwent, zajmującą się głównie udzielaniem stypendiów najzdolniejszej młodzieży z powiatu gostyńskiego.

Źródła

Wywiad przeprowadzony z p. Piotrem Giermaziakiem przez uczestników projektu dnia 10 kwietnia 2014 r.

Nowa Gazeta Gostyńska nr 33 z dnia 17 sierpnia 2008 roku

Oficjalna strona Fundacji Absolwent http://www.fundacja-absolwent.pl/

Oficjalna strona firmy Netbox http://netbox.com.pl/

Kalendarium:

  • 1982 ― założenie pierwszej f...
  • 1990 ― Powstanie firmy Filtron
  • 1997 ― założenie Fundacji Ab...
  • 1998 ― finalista konkursu Me...
  • 1999 ― laureat plebiscytu Wi...
  • 2000 ― założenie firmy Netbo...
  • 2005 ― zorganizowanie wystaw...

Źródła:

Cytaty:

  • „Powiadają o nim, że je...”

Zobacz też:

  • > praca
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • > Muzeum Narodowe
  • > Politechnika Poznańska