Piotr Maciej Jasiek

ur. 22 lutego 1902
zm. 28 kwietnia 1974
Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. dra Bolesława Domańskiego w Zakrzewie

Zdjęć: 9

POCHODZENIE

Piotr Maciej Jasiek urodził się 22.021902 r. w Zakrzewie. Jego ojcem był Jan Jasiek z zawodu krawiec. Przez trzydzieści lat pełnił on funkcję sołtysa w Zakrzewie, a po pierwszej wojnie światowej został także urzędnikiem Stanu Cywilnego. Matką była Anna z rodziny Seydaków. Piotr posiadał sześcioro rodzeństwa: Antoniego, Eleonorę, Pelagię, Cecylię, Gertrudę oraz Pawła. Wraz z żoną Martą miał jednego syna, Eugeniusza. W domu rodzinnym Jaśków pielęgnowano patriotyzm.


EDUKACJA

Piotr Jasiek uczęszczał do niemieckiej szkoły ludowej w Zakrzewie, następnie kształcił się w Państwowym Męskim Seminarium Nauczycielskim w Tucholi, które ukończył w 1923 r. dzięki poparciu i pomocy księdza doktora Bolesława Domańskiego. Praktyki pedagogiczne odbył w Płociczu koło Sępólna i w Chartowie pod Poznaniem. W 1927 r. zdał egzamin pedagogiczny i uzyskał pełne kwalifikacje do pracy w szkole powszechnej.

DZIAŁALNOŚĆ

Pracę nauczycielską rozpoczął w 1926 r. w Poznaniu. Rok później przeniósł się do Hamburga, gdzie jako urzędnik biurowy w Konsulacie II RP starał się o otwarcie polskiej szkoły. Na kursach wieczorowych uczył języka polskiego. W Hamburgu założył Polskie Towarzystwo Szkolne. W 1929 r. Związek Towarzystw Szkolnych w Berlinie zaproponował mu pracę w polskim szkolnictwie prywatnym na Pograniczu. 19.04.1929 r. podjął pracę w nowo otwartej szkole w Sławianowie. Poza tym odpowiadał za całe życie kulturalno-oświatowe tej miejscowości oraz jej okolic. W 1932 r. przez kilka miesięcy pracował w szkole polskiej w Płotowie koło Bytowa na Kaszubach, następnie udał się na Warmię. Od stycznia 1933 r. był kierownikiem szkoły w Wymoju pod Olsztynem. Udzielał się w pracy pedagogicznej i kulturalno-oświatowej: pomagał w prowadzeniu świetlicy, organizował dzieciom szkół polskich Święto Dziecka. W 1934 r. założył Bibliotekę Polską, którą od 1937 r. prowadził we własnym mieszkaniu. W tym okresie rozwinął też działalność w Związku Młodzieży Polskiej. Funkcję kierownika szkoły sprawował do chwili jej zamknięcia w sierpniu 1939 r.

DRUGA WOJNA ŚWIATOWA

Na początku września 1939 r. Piotr Jasiek został aresztowany. Podobnie jak wielu mieszkańców Zakrzewa, przeszedł przez największe i najcięższe obozy koncentracyjne: Sachsenhausen, Dachau, Mauthausen – Gusen, Stutthof. Był tłumaczem obozowym, służył przyjacielską pomocą i radą, ratował więźniów od śmierci głodowej.

LATA POWOJENNE

W lipcu 1945 r. Piotr Jasiek przeniósł się do Buntowa. Został kierownikiem połączonych szkół podstawowych w Buntowie i Sławianowie. W 1961 r. przeszedł na emeryturę i wrócił na stałe do Zakrzewa.

TWÓRCZOŚĆ

w 1936 r. ukazał się zbiór opowiadań, które napisał Piotr Jasiek. Nosił on tytuł „Przy kominku. Ludowe podania z Pogranicza Złotowskiego” i zawierał wstęp księdza doktora Bolesława Domańskiego, prezesa Związku Polaków w Niemczech. W zbiorze znalazły się m.in. opowiadania: „Młynek”, „Bory Werskie”, „Noc Świętego Jana nad Dobrzycą”. Celem publikacji było wzmocnienie patriotyzmu, krzewienie kultu języka, historii i obyczajów ojczystych mieszkańców złotowskiego. Piotr Jasiek jest również autorem wierszowanej bajki „Lotalica”. Napisał artykuły w Poradniku Nauczycielskim: „Dzieje dzwonów Katolickiego Kościoła w Sławianowie” i „Przemówienie nauczyciela do dzieci opuszczających szkołę”.

ŚMIERĆ

Piotr Jasiek zmarł 28.04.1974 r. w Zakrzewie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Sławianowie, gdzie znajduje się jego grób. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięła rodzina i przedstawiciele ludności zakrzewskiej.

ZNACZENIE POSTACI

Za działalność społeczną i pedagogiczną Piotr Jasiek otrzymał: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Odznakę Nauczycielstwa Polskiego. Jego opowiadania do dziś czytane są przez dzieci i osoby dorosłe. Poszerzają ich wiedzę na temat Krajny, regionu, w którym powstały.

BIBLIOGRAFIA

Jasiek Piotr: Przy kominku. Ludowe podania i legendy z Pogranicza Złotowskiego, Nakładem „Głosu Pogranicza i Kaszub” 1936

Lehr Helena, Osmańczyk Edmund: Polacy spod Znaku Rodła, Warszawa 1972

Makowski Edmund: Pamiętniki nauczycieli złotowskich 1919 – 1939, Poznań 1964

Popielas-Szultka Barbara, Szultka Zygmund: Dzieje Zakrzewa, Koszalin 1975

Kalendarium:

  • 1902 ― Narodziny bohatera
  • 1923 ― Państwowe Męskie Semi...
  • 1929 ― Szkoła w Sławianowie.
  • 1933 ― Szkoła w Wymoju.
  • 1936 ― Zbiór opowiadań ̶...
  • 1941 ― Szkoła Podstawowa w B...
  • 1974 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: