Piotr Suda

ur. 17 marca 1954
zm.
Szkoła Podstawowa nr17 z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Koszutskiego w Kaliszu

Wywiad z Panem Piotrem Sudą
Zdjęć: 5
Nagrań: 1

Pochodzenie

Piotr Suda urodził się 17.03.1954 roku w Kaliszu. To syn Barbary i Józefa Sudy, znanych lekarzy kaliskich.

Dzieciństwo

Ulubione książki z dzieciństwa to: „Dzieci z Bullerbyn” i „Przygody Tomka Sawyera”.

Młodość

W 1968 roku uczęszczał do ośmioklasowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu mieszczącej się wtedy przy ul. Widok. Nie był zbyt dobrym uczniem. Sam przyznaje, że na świadectwie z 1 do 2 klasy zdał na dwóch trójkach z przedmiotów humanistycznych i matematycznych, ale z zachowania miał najwyższą ocenę. Naukę kontynuował w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Nauka trwała cztery lata, a ulubionym przedmiotem była fizyka, nie przepadał za językiem polskim. W 1972 roku zdał egzamin maturalny. Za namową rodziców podjął naukę na studiach medycznych. W 1978 roku ukończył Studia Medyczne w Poznaniu (z wysokim wyróżnieniem), dzięki którym został lekarzem. Wyliczyliśmy, że jego edukacja łącznie trwała 28 lat i nadal trwa. Wynika to z dużego postępu medycyny i coraz to nowszych jednostek chorobowych, o których objawach musi poszerzać wiedzę.

Etapy działalności

Praca zawodowa

Po ukończeniu studiów podjął pracę jako lekarz stażysta w kaliskim szpitalu. Jego żona Ewa to magister inżynier z zakresu inżynierii ochrony środowiska. Ich dzieci: córka Joanna Suda-Janik – lekarz w trakcie specjalizacji z pediatrii, druga córka Magdalena, jest także lekarką w trakcie specjalizacji z neonatologii i syn Tomasz – anglista, absolwent UAM, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 4 w Kaliszu. Przez wiele lat pracował jako lekarz w kaliskim szpitalu. Przeszedł drogę od lekarza stażysty do stanowiska ordynatora, którym jest od 1 czerwca 1995 roku. I stopień specjalizacji w zakresie chorób dziecięcych uzyskał w 1982 roku, a II stopień w 1986 roku. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego, w którym w latach 1986-2006 był Gospodarzem, a od 3 lutego 2007 roku piastuje funkcję prezesa. Pisał pracę biograficzną, która wymagała poszukiwań archiwalnych. Tytuł jego pracy doktorskiej to: „Olech Szczepski (1914-1980) pediatra, naukowiec, humanista i patriota”. Promotorem był prof. Marian Krawczyński, gastroenterolog z Poznania, a recenzentami prof. Maria Rybakowa, endokrynolog z Krakowa i prof. Roman Meissner, historyk medycyny z Poznania, Członek Honorowy KTL. 15 października 2008 roku Rada Wydziału Lekarskiego I Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu podjęła uchwałę o uzyskaniu przez lekarza Piotra Sudę stopnia naukowego: doktora nauk medycznych w zakresie medycyna.

Działalność społeczna

W kolejnych latach swoją pracę zawodową dzielił z pracą na rzecz różnych instytucji między innymi na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu. Dzięki tej działalności został nazwany „Kaliskim Judymem”. Prowadzi akcje pozwalające zgłębić rodzicom, opiekunom, a także chorym tajniki codziennego życia i pracy z dziećmi chorymi na cukrzycę.

Znaczenie postaci

Jest ordynatorem oddziału chorób dziecięcych w kaliskim szpitalu. W 1997 roku w ogólnopolskim konkursie „Szpital bez łez” kierowana przez niego placówka zajęła pierwsze miejsce. W 2001 roku Piotr Suda znalazł się w „Złotej Dziesiątce” konkursu „Kaliszanin Roku”. Jest ceniony przez nas, ponieważ pomaga małym pacjentom o każdej porze dnia i nocy. Nigdy nie odmawia pomocy.

Kalendarium:

  • 1954 ― Data Urodzin

Zobacz też: