Robert Jędrzejczak

ur. 11 czerwca 1978
zm.
Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierakowie

Nagranie lekcji historii o rodach ziemiańskich i ich siedzibach na Ziemi Międzychodzko-Sierakowskiej
Wizyta w zamku
Zdjęć: 30
Filmów: 2

KORZENIE

Robert Tomasz Jędrzejczak urodził się 11 czerwca 1978 roku w Sierakowie (wówczas województwo poznańskie, obecnie – wielkopolskie). Jego rodzice to: Krzysztof Józef Jędrzejczak i Irena Prakseda z Szaratów Jędrzejczak. Rodzina bohatera od dawna zajmuje się rolnictwem i mieszka w Grobi, wsi oddalonej o kilka kilometrów od Sierakowa.

Dziadek Roberta Jędrzejczaka ze strony taty- Marian, brał udział w wojnie obronnej 1939 roku. Służył w Armii Poznań generała Tadeusza Kutrzeby,
w 7 Batalionie Saperów. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą.

Natomiast pradziadek – Wincenty Jędrzejczak był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. Rozbrajał zaborców m.in. w Tuczępach, Mnichach i Gralewie. Brał udział w bitwie pod Kamionną. Walczył, jako dowódca plutonu, w I Kompanii I Batalionu Pułku Zapasowego Grupy Zachodniej
(później: 7 Pułk Strzelców Wielkopolskich).

DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ

Robert Jędrzejczak wychowywał się w Grobi, tam spędził dzieciństwo i młodość. Tam mieszka do dziś. Jako dziecko rolników często pomagał swoim rodzicom w pracach polowych. Był najstarszy z rodzeństwa. Jego brat Jacek urodził się w 1980 roku, a siostra Elżbieta – w 1983 roku.

Robert Jędrzejczak w roku szkolnym 1984/85 uczęszczał do Przedszkola „Przyjaciół Książki”w Sierakowie.

W 1985 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej im. majora Henryka Sucharskiego w Sierakowie. Pierwszą jego wychowawczynią (klasy I-III) była Teresa Stefaniak, od klasy IV – Danuta Pawelczak (nauczycielka języka polskiego).

W latach 1993-1997 był uczniem klasy humanistycznej z rozszerzonym językiem francuskim Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Międzychodzie ( wówczas województwo gorzowskie, obecnie – wielkopolskie) – mieście oddalonym od Sierakowa o 15 km. Wychowawcą Roberta Jędrzejczaka w liceum była Teresa Lichtarska – nauczycielka wychowania fizycznego.

Już w szkole podstawowej nasz bohater interesował się historią. Z wielkim zainteresowaniem słuchał wojennych opowieści swojego dziadka. Bardzo lubił czytać książki. Należał do szkolnego Klubu Turystycznego „Ciekawscy”.

W liceum, dzięki książkom o przygodach Hobbita, pojawiło się zainteresowanie fantastyką. Robert Jędrzejczak zaczął dużo słuchać muzyki folk, punk, rock i metal . Wtedy też zainteresował się grami fabularnymi.

ARCHEOLOGIA

W latach 1997-2002 Robert Jędrzejczak studiował na kierunku Archeologia Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pracę magisterską na temat epoki brązu obronił w dniu 25 czerwca 2002 roku. Napisał ją pod kierunkiem profesora Jerzego Fogla. Temat pracy: „Cmentarzysko kultury łużyckiej z V okresu brązu w Międzychodzie”.

Podczas studiów nasz bohater brał udział w wielu pracach wykopaliskowych. Jego pierwszym archeologicznym doświadczeniem była praca na Placu Kolegiackim w Poznaniu (1998 r.), gdzie odnaleziono cmentarzysko z pochówkami od średniowiecza do czasów nowożytnych. Wyjechał również do Dzierżenicy niedaleko Wrześni, gdzie odkryta została osada z okresu wpływów rzymskich (IV-V wiek n.e.).

We wrześniu 2000 roku Robert Jędrzejczak brał udział w ratowniczych badaniach wykopaliskowych na stanowisku Milejowice gmina Żórawina
( województwo dolnośląskie) przy budowanej autostradzie A4. Stanowisko to było dużą osadą otwartą ludności kultury łużyckiej. Nasz bohater wykazywał się wówczas dużym zaangażowaniem, wiedzą i umiejętnościami w pracy terenowej.

Już po zakończeniu studiów, w lipcu 2002 roku brał udział w pracach wykopaliskowych na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Grzybowie (gmina Września).

Natomiast w sierpniu uczestniczył w badaniach wałów obronnych grodu wczesnośredniowiecznego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

W kolejnych latach uczestniczył w pracach wykopaliskowych prowadzonych przez Pracownię Archeologiczną REFUGIUM.

W sierpniu 2003 roku badał miejsce odkrycia bulli Bolesława Krzywoustego i osady wczesnośredniowiecznej w miejscowości Głębokie (gmina Kiszkowo). W następnym roku uczestniczył w badaniach nowożytnej huty szkła w Sokołowie Budzyńskim (gmina Budzyń).

W 2007 roku Robert Jędrzejczak pracował m.in. w Snowidowie (gmina Grodzisk Wielkopolski), gdzie odkryto osady kultury łużyckiej, pomorskiej, przeworskiej i z okresu wczesnego średniowiecza.

W 2008 roku w Niepruszewie (gmina Buk) badał osady kultury łużyckiej i kultury przeworskiej.

Robert Jędrzejczak wielokrotnie prowadził nadzór archeologiczny na budowach na terenie powiatu międzychodzkiego.

W 2013 roku przy okazji remontu skrzydła Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie odkrył fragment schodów z piaskowca i pozostałości po przyporze pochodzącej najprawdopodobniej z XVIII/XIX wieku.

W 2014 roku podczas prac związanych z budową kanalizacji deszczowej w okolicach tzw. „Bożej Męki” w Grobi (kilka kilometrów od Sierakowa) natrafiono na 14 grobów. Robert Jędrzejczak sądzi, że może to być cmentarz z przełomu XVII i XVIII wieku.

Nasz bohater uczestniczył również w otwarciu grobowca rodziny Rutkowskich na cmentarzu w Sierakowie oraz podziemi kościoła w Lutomiu ( gmina Sieraków).

Archeologia to jego wielka pasja i nie traci z nią kontaktu, mimo wielu innych obowiązków.

CHALIN

W dniu 2 stycznia 2003 roku Robert Jędrzejczak rozpoczął swoją pierwszą pracę na etacie. Został zatrudniony przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (wieś w gminie Sieraków).

Zajmował się tam edukacją historyczno-przyrodniczą. Oprowadzał grupy wycieczkowe po ośrodku w Chalinie oraz wyjeżdżał z nimi w teren. Przygotowywał programy związane z dawnymi zawodami, np. „Młody mincerz , czyli jak zdobyć fortunę”. Zajęcia miały charakter warsztatowy.

Pracę w Chalinie zakończył 31 grudnia 2005 roku, ponieważ został dyrektorem Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

REKONSTRUKCJE

Już podczas swojej pracy w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie Robert Jędrzejczak rozpoczął wielką przygodę z historycznymi rekonstrukcjami. Przygoda ta trwa do dziś.

Wspólnie z kolegami założył Stowarzyszenie Historyczne Kultur Dorzecza Warty i Noteci „MIR”. Pełnił w nim funkcję wiceprezesa. Siedziba stowarzyszenia znajdowała się w „Chacie Zbójców” w Bucharzewie (gmina Sieraków). Zajmowało się ono odtwarzaniem dawnej kultury, głównie średniowiecznej.

Przede wszystkim powstała grupa wojów. Wygląd jej uzbrojenia oparty był na znaleziskach archeologicznych. Wojowie brali udział w różnych wydarzeniach na terenie powiatu międzychodzkiego. Uczestniczyli w Festynie Świętego Marcina w Międzychodzie i Jarmarku Kasztelańskim
w Drezdenku.Swoimi pokazami uświetniali tzw. Bolesławki, czyli spotkania z historią, kulturą i naturą organizowane przez Szkołę Podstawową w Sierakowie. Występowali także poza powiatem, m.in. w Grzybowie, niedaleko Wrześni i Byczynie, niedaleko Opola.

W 2006 r. Robert Jędrzejczak utworzył Grupę Historyczną Wielewit. Zajmuje się ona odtwarzaniem życia z wczesnego średniowiecza i nawiązuje do czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wojowie z tej grupy byli uczestnikami i współorganizatorami Festynu Rycerskiego w Zatomiu Starym (gmina Międzychód). Wielokrotnie brali udział w Zjazdach Wojowników Słowiańskich w Grzybowie oraz Festiwalach Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. Współpracują z wieloma grupami rekonstrukcyjnymi.

Robert Jędrzejczak nawiązał także współpracę z grupami odtwarzającymi inne okresy historyczne. Od 2013 roku współpracuje z 4 Pułkiem Piechoty Księstwa Warszawskiego i obecnie jest jej członkiem.

MUZEUM ZAMEK OPALIŃSKICH

W 2005 roku Robert Jędrzejczak wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek Opalińskich Powiatowej Instytucji Kultury. W 2007 roku ukończył studia podyplomowe na kierunku Menedżer Kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W 2010 roku starostwo powiatowe w Międzychodzie ponownie powierzyło naszemu bohaterowi funkcję dyrektora muzeum.

Jako dyrektor muzeum przez 10 minionych lat prowadził bardzo różnorodną działalność. Starał się otworzyć muzeum na wszystkie grupy społeczne. Przygotował wiele projektów, wystaw, wykładów, spotkań i koncertów. Wiele z nich promowało lokalnych twórców.

Pierwsza wystawa przygotowana przez pracowników muzeum pod kierunkiem nowego dyrektora to wystawa fotografii Mirosława Mizery pt. „Zatrzymaj się…” Jej wernisaż odbył się 4 lutego 2006 roku. Wystawy fotograficzne zajmują ważne miejsce w działalności muzeum. Zaprezentowali się na nich fotograficy z powiatu międzychodzkiego, m.in.: Elżbieta Linde, Antoni Kasprzak czy Tomasz Frąk.

Muzeum współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym Drzewce 2002, które skupia lokalnych artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Każdego roku odbywają się poplenerowe wystawy tego stowarzyszenia.

Bardzo często organizowane były wystawy malarskie . Mieszkańcy powiatu międzychodzkiego mieli okazję poznać twórców ze swojego regionu, m.in.: Zbigniewa Jakubowskiego, Elżbietę Ponińską, Piotra Piechowiaka.

Dzięki współpracy z Danutą „Sagą” Tomaszewską – sierakowskim ceramikiem, na zamku często gościli ceramicy i ich prace. W 2006 roku swoje prace zaprezentowała Tomaszewska, a kilka miesięcy później – artyści ze Związku Ceramików Polskich. Ta dziedzina sztuki wielokrotnie wracała do sali ekspozycyjnej sierakowskiego muzeum. W 2013 roku odbyła się wystawa uczennicy szkoły podstawowej, Anny Cydejko, która zaprezentowała swoje ceramiczne prace pt. „Moja droga do marzeń”.

Muzeum Zamek Opalińskich pod rządami Roberta Jędrzejczaka współpracowało z wieloma instytucjami i organizacjami z powiatu międzychodzkiego.

Każdego roku Eucharystyczny Ruch Młodych, działający przy parafii Sieraków, wspólnie z muzeum organizował konkursy i pokonkursowe wystawy prac dzieci.

Współpraca ze Stadem Ogierów w Sierakowie owocowała spotkaniami i wystawami. W 2006 roku przygotowana została wystawa „Impresje z końmi w tle”. Zamek był także współorganizatorem kolejnych Krajowych Wystaw Koników Polskich TARPANIADA. Była to okazja do popularyzacji jeździectwa i turystyki.

Na zamku odbywały się koncerty lokalnych zespołów. Grały: Orkiestra Vivat! i grupa Mikano. Tańczyły Wisienki. Muzeum było współorganizatorem Festiwali Akordeonowych.

Robert Jędrzejczak kontynuował wprowadzone przez poprzednika koncerty, które odbywały się w ramach Sierakowskiej Wiosny Klasyków.

Sporo miejsca w dotychczasowej działalności muzeum zajmowały wykłady, których celem było przybliżenie historii mieszkańcom powiatu międzychodzkiego oraz zainteresowanym gościom i turystom.

Wykłady były bardzo różnorodne, związane z archeologią, dziejami regionu, kraju i świata.

W latach 2006-2010 Robert Jędrzejczak organizował Festiwale Wczesnośredniowieczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem grup rekonstrukcyjnych. Mieszkańcy i turyści mogli poznać kulturę wczesnośredniowieczną, życie ludzi w dawnych czasach oraz metody walki. Wtedy też odbywały się koncert zespołów folkowych oraz wykłady. Te niezwykłe lekcje historii gromadziły tłumy zainteresowanych.

Zamek współpracował z uczestnikami warsztatów Terapii Zajęciowej w Kwilczu. W 2007 roku odbyła się wystawa ich prac oraz występ teatralny „Anioły”. W 2009 roku swoje prace prezentowali członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzychodzie oraz Stowarzyszenia „Bądźmy razem”.

W okresie wakacji letnich dyrektor Jędrzejczak i pracownicy muzeum organizowali wspólnie ze świetlicą opiekuńczo-wychowawczą „Świetliki” zajęcia dla dzieci. Każdego roku odbywała się wystawa prac uczestników tych zajęć.

Ważne miejsce w sercu dyrektora muzeum zajmowała współpraca z najmłodszymi dziećmi. Wielokrotnie prowadził warsztaty dla dzieci z Przedszkola „Przyjaciół książki” w Sierakowie”.

Dyrektor Jędrzejczak włączał się w ogólnopolską akcję Noc Muzeów. Zapraszał na kilka godzin w mury zamku.

Wielkim wyzwaniem były historyczne wystawy autorskie dyrektora Roberta Jędrzejczaka. Przygotowując je, kontaktował się z muzeami w całej Polsce i prywatnymi kolekcjonerami. Wiele miesięcy pracował nad koncepcją tych wystaw. Chciał w ciekawy i oryginalny sposób propagować wiedzę historyczną dotyczącą różnych okresów.

Pierwszą taką wystawę można było zobaczyć w 2007 roku. Była to ekspozycja „Powstanie wielkopolskie na ziemi sierakowsko-międzychodzkiej’. Jej otwarcie połączone zostało z występem dzieci oraz pokazem rekonstrukcyjnym walk powstańczych.

W grudniu 2009 roku można było oglądać wystawę przygotowaną przez dyrektora muzeum „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939-1945”.

W sierpniu i we wrześniu 2014 roku mieszkańcy powiatu i turyści bardzo chętnie odwiedzali muzeum, aby zobaczyć wystawę „Ta okrutna wojna 1914-1918”.

Wystawy tak przygotowane stały się specjalnością dyrektora Roberta Jędrzejczaka.

W ramach obchodów 650-lecia nadania praw miejskich miastu Sieraków podjęto szereg działań. Przewodziło im muzeum pod kierunkiem Roberta Jędrzejczaka.

Wielkim wydarzeniem była wystawa „Dzieje Sierakowa”, którą można było zobaczyć w muzeum w okresie lipiec-wrzesień 2008 roku. Od października do grudnia zainteresowanie zwiedzających wzbudzała ekspozycja „Sieraków w starej pocztówce i fotografii. Oblicze miasta na przełomie XIX i XX wieku” Wielu mieszkańców regionu i turystów uczestniczyło w cyklu wykładów o dziejach miasta w różnych okresach historycznych. Poprowadzili je m.in.: prof. Tomasz Jurek , dr Michał Zwierzykowski, dr Zbyszko Górczak, dr Zdzisław Pentek .

Dla uczniów z gminy Sieraków odbył się konkurs wiedzy o Sierakowie .

Rok 2008 zakończył się dla muzeum nominacją Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego do nagrody głównej . W ten sposób doceniono działalność tej powiatowej instytucji pod kierunkiem Roberta Jędrzejczaka na rzecz popularyzacji historii i kultury w regionie.

Dyrektor Jędrzejczak był współorganizatorem gier miejskich, w których uczestniczyli uczniowie z gminy Sieraków. Rozwijały one umiejętności uczniów
i przekazywały wiedzę na temat ważnych wydarzeń. W 2009 roku odbyła się gra „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego po Sierakowie”. W latach 2011-2012 odbyła się gra „Śladami II wojny światowej”, a w 2014 roku – „Bitwa napoleońska o Sieraków”.

Od kilku lat Muzeum Zamek Opalińskich wspólnie z Sierakowskim Ośrodkiem Kultury przygotowywał Noc Kupały, która miała miejsce przy zamku nad Wartą. Odbywały się wówczas inscenizacje dawnych obyczajów oraz koncerty. Te dwie instytucje ściśle współpracowały także przy organizacji Dni Ziemi Sierakowskiej.

W ramach edukacji kulturalnej od 2011 roku podczas wakacji Robert Jędrzejczak zorganizował Zamkowe Spotkania Teatralne. Współpracuje z Grupą Teatralną MAKMA, która skupia dzieci i młodzież z Sierakowa. Młodzi ludzie pokazali do tej pory sztuki: „Zemsta”, „Skąpiec”, „Kolorowe szaty La Fontaine” i „Baśń o rycerzu bez konia”. Dwukrotnie występy te poprzedziły warsztaty aktorskie.

W sierpniu 2011 roku z inicjatywy bohatera naszego biogramu uczniowie z Zespołu Szkół w Sierakowie wzięli udział w wykopaliskach archeologicznych
w Grobi.

Każdego roku uczniowie klas V ze Szkoły Podstawowej w Sierakowie brali udział w specjalnych lekcjach poświęconych archeologii. Prowadził je Robert Jędrzejczak. Przygotowywał też lekcje historyczne na inne tematy, które prowadził w wielu szkołach regionu.

Bardzo interesująco opowiadał podczas zwiedzania wystaw w zamku. Mówił zrozumiałym dla wszystkich językiem, wciągał w dyskusje, bawił się historią.

Uczestniczył w szkolnych wycieczkach do różnych miejsc i potrafił uczestników zainteresować zwiedzanymi miejscami.

W ramach różnych projektów przygotowywał ciekawe zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Było coś dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i dla najmłodszych miłośników sztuki. Zainteresowani wzięli udział w warsztatach rzeźbiarskich, ceramicznych, fotograficznych, kaligrafii łacińskiej, tanecznych, opowiadania, wrażliwości kulturowej.

Wielkim przedsięwzięciem Roberta Jędrzejczaka były obchody 200. rocznicy napoleońskiej bitwy o Sieraków. Nasz bohater kierował przygotowaniami , współpracując z różnymi instytucjami: galerią „W Remoncie”, szkołami, Sierakowskim Ośrodkiem Kultury oraz władzami powiatu międzychodzkiego i gminy Sieraków. Owocem działań była niezapomniana impreza, która odbyła się 12 lutego 2013 roku. Złożyły się na nią: wernisaż wystawy przygotowanej przez R. Jędrzejczaka – „Sieraków 1813. Prawda i legenda.”, widowisko na rynku oraz spotkanie w „Napoleon Cafe”, gdzie zebrani wysłuchali wykładu. Podczas całego 2013 roku odbywały się różne imprezy związane z rocznicą. A ich głównym akcentem był Piknik Napoleoński, który odbył się 7 lipca 2013 roku. Nasz bohater zaprosił do Sierakowa liczne grupy rekonstrukcyjne odtwarzające walki z czasów napoleońskich.

Przy współpracy muzeum z różnymi osobami i instytucjami powstał film „Antoni”, oparty na postaci autentycznego żołnierza walczącego w 1813 roku. Film ten promował miasto, pokazując najpiękniejsze jego zakątki.

Wiele swoich pomysłów Robert Jędrzejczak zrealizował dzięki pieniądzom pozyskanym z zewnątrz. Przygotował projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki nim wzbogacił działania zamku, ale również zadbał o budynek i ekspozycję. Zabezpieczył przed wilgocią południowe skrzydło muzeum. Przeprowadził remont wnętrza kaplicy oraz jednej z sal na I piętrze.
Zadbał też o oświetlenie krypty z sarkofagami. Zakupił tzw. kiosk multimedialny, który ułatwił i uatrakcyjnił zdobywanie wiadomości o sarkofagach rodu Opalińskich, eksponowanych w zamku. Zakupił obrazy . Atrakcją stał się interaktywny obraz przedstawiający Piotra Opalińskiego – właściciela zamku z XVII wieku.

KSIĄŻKI I ARTYKUŁY

Robert Jędrzejczak, wielokrotnie popularyzował region i jego dzieje , prowadząc działalność pisarską. Książki, które napisał były często efektem wieloletniej pracy.

Wspólnie z innymi autorami: Tadeuszem Andrzejewskim i Arturem Paczesnym oraz plastykiem Zbigniewem Jakubowskim przygotował album „Wsie
i miasteczka powiatu międzychodzkiego na dawnych kartach pocztowych i fotografiach. Krajobrazy Wielkopolskiej Szwajcarii”. W albumie tym zebrano
i opisano około 500 kart pocztowych i fotografii, które ukazały się od przełomu XIX i XX wieku, aż do zakończenia II wojny światowej.

W 2012 roku, z okazji 750. rocznicy pierwszej wzmianki o wsi Lutom , Robert Jędrzejczak wspólnie z T. Andrzejewskim, A. Paczesnym, Z.Jakubowskim oraz Kamilem Szpotkowskim przygotował album „Lutom – 750 lat miejscowości. 1262-2012.” Album jest pełen fotografii oraz informacji o ludziach
i wydarzeniach związanych z Lutomiem.

W lipcu 2014 roku R. Jędrzejczak, T. Andrzejewski i A. Paczesny napisali i wydali przewodnik po ciekawych miejscach powiatu międzychodzkiego „Miejsca pachnące historią” Autorzy zaprezentowali w nim warte uwagi zabytki i ich historię. Książka skierowana jest zarówno do mieszkańców powiatu, jak i do przybywających tu turystów.

We wrześniu 2014 roku spółka autorska prawie w tym samym składzie jak w poprzednich wydawnictwach, przygotowała „Herbarz Pojezierza – rody ziemiańskie i ich siedziby na ziemi międzychodzko-sierakowskiej’. Robert Jędrzejczak pozyskał pieniądze na wydanie książki. Praca nad nią trwała dwa lata. Zawiera ona wszelkie dostępne informacje na temat dworów, pałaców i ich mieszkańców z terenu powiatu międzychodzkiego.

Robert Jędrzejczak nawiązał współpracę z miesięcznikiem „Nasza HISTORIA”. Ukazały się w nim artykuły naszego bohatera m.in. „Sieraków 1813. Bitwa o jedyny most na Warcie” (nr 3/2014) i „Pogański „idol” z Kamienny pochodzi z czasów, gdy słońce było bogiem” (nr 3/2015)

Dyrektor muzeum publikował swoje artykuły także na łamach lokalnych czasopism: kwartalnika „Sierakowskie Zeszyty Historyczne”, miesięcznika „Pojezierze” i tygodnika „Tydzień międzychodzko-sierakowski”. Prezentował w nich różne tematy, ważne wydarzenia z przeszłości lub ciekawe postaci np. właścicieli Sierakowa.


ZNACZENIE POSTACI

Robert Jędrzejczak to znana i ciekawa postać w regionie. Jako dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich i mieszkaniec powiatu międzychodzkiego pielęgnuje wiedzę o dziejach naszej małej ojczyzny, ale także o dziejach Polski i świata.

Nasz bohater działa według zasady tzw. „złotego środka” i zasady „róbmy swoje”. Wykazuje się pracowitością i dążeniem do integracji wielu środowisk.

Nie obawia się pracy, angażuje się w wiele projektów na terenie powiatu międzychodzkiego. Jest doskonałym organizatorem, pełnym pomysłów. Włącza się w obchody ważnych świąt i rocznic. Zwraca uwagę na upamiętnianie ludzi z przeszłości. Z pewnością wyniósł to z domu o żołnierskich tradycjach i patriotycznych postawach.

Wykazuje się ogromną wiedzą, którą dzieli się z innymi. Potrafi współpracować z różnymi osobami, z dziećmi i seniorami, z podwładnymi i uczestnikami różnych projektów, z instytucjami i stowarzyszeniami. Wiele serca okazuje niepełnosprawnym. Pozyskuje sojuszników dla swoich działań.

Ma dla wszystkich pomysły na spędzenie wolnego czasu. Stara się, aby muzeum kojarzyło się z miejscem, w którym można ciekawie i pożytecznie spędzić czas. Drzwi muzeum otwiera dla wszystkich.

Robert Jędrzejczak jest człowiekiem z pasją i zaraża nią wszystkich dookoła. Jest profesjonalistą, który z sumiennością i powagą podchodzi do każdego zadania.

Promuje lokalnych twórców. Prezentuje prace dzieci i młodzieży. Upowszechnia różne dziedziny sztuki. Jego rozmaite działania to niezwykłe lekcje dla dzieci i młodzieży. Rozwija w ten sposób ich zainteresowania.

Dba o nasze dziedzictwo. Podejmuje wiele inicjatyw związanych z budynkiem muzeum. Uatrakcyjnia jego zbiory. Jest świadom coraz większej roli środków multimedialnych w edukacji muzealnej. Ocala wiele źródeł i pamiątek. Nawiązuje kontakty z kolekcjonerami.

Może być dla nas wzorem do naśladowania.

BIBLIOGRAFIA

I. ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

1. Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Sierakowie

– Akt Urodzenia nr 387/1978

2. Archiwum Kościoła Parafialnego w Sierakowie

– Księga Chrztów 1973-1978
3. Archiwum rodzinne Roberta Jędrzejczaka, Grobia

– świadectwa szkolne 1985-1993, Szkoła Podstawowa w Sierakowie

– świadectwa szkolne 1993- 1997, Liceum Ogólnokształcące w Międzychodzie

– legitymacja szkolna nr 29/93/94, Liceum Ogólnokształcące w Międzychodzie

– indeks Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Wydział Historyczny Kierunek Archeologia,

Poznań 1997

– dyplom ukończenia studiów, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Wydział Historyczny

Kierunek Archeologia, Poznań 2002

– dyplom ukończenia studiów podyplomowych, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych

Kierunek Menedżer Kultury, Poznań 2007

– świadectwo pracy wydane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego,

Poznań 31 grudnia 2005 r.

– zaświadczenia o uczestnictwie w badaniach wykopaliskowych

– program zajęć „Młody mincerz, czyli jak zdobyć fortunę”, Ośrodek Edukacji Przyrodniczej,

Chalin 2002

– podziękowania za udział Grupy Historycznej Wielewit w festynach
4. Archiwum Muzeum Zamek Opalińskich, Sieraków

– Kroniki 2005-2013

– dokumentacja bieżąca za rok 2014-2015

– nominacja Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego do nagrody głównej, Poznań 2008

II. WYWIADY

1. Wywiad z Robertem Jędrzejczakiem, bohaterem biogramu.

2. Wywiad z pracownikami Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

3. Wywiady ze współautorami książki „Herbarz Pojezierza.” – Tadeuszem Andrzejewskim, Zbigniewem Jakubowskim i Arturem Paczesnym.

III. ANKIETY

1. Ankiety rozprowadzone wśród osób współpracujących z Robertem Jędrzejczakiem przy realizacji różnych projektów.

IV. OPRACOWANIA DRUKOWANE

1. Tadeusz Andrzejewski, Robert Jędrzejczak, Artur Paczesny, Kamil Szpotkowski, „Lutom – 750 lat miejscowości”, Sierakowski Ośrodek Kultury 2012.

2. Tadeusz Andrzejewski, Zbigniew Jakubowski, Robert Jędrzejczak, Artur Paczesny, „Wsie i miasta powiatu międzychodzkiego na dawnych kartach pocztowych i fotografiach. Krajobrazy Wielkopolskiej Szwajcarii”, Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie .

3. Tadeusz Andrzejewski, Robert Jędrzejczak, Artur Paczesny, „Miejsca pachnące historią”, Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie 2014.

4. Hanna Andrzejewska, Tadeusz Andrzejewski, Robert Jędrzejczak, Artur Paczesny, „Herbarz Pojezierza. Rody ziemiańskie i ich siedziby na ziemi międzychodzko-sierakowskiej”, Muzeum Zamek Opalińskich 2014.

5. Robert Jędrzejczak, „Sieraków 1813. Bitwa o jedyny most na Warcie”, w: „Nasza Historia”, nr 3/2014.

6. Robert Jędrzejczak, „Pogański idol z Kamionny pochodzi z czasów, gdy słońce było bogiem?”,

w: „Nasza Historia” nr 3/2015.

7. Robert Jędrzejczak, „Zarys osadnictwa pradziejowego na terenie Gminy Sieraków”,

w: „Sierakowskie Zeszyty Historyczne” nr 1/ 2008.

8. Robert Jędrzejczak, „ Udział Piotra Opalińskiego w wyprawie Władysława IV na Moskwę 1617-1618”, w: „Sierakowskie Zeszyty Historyczne” nr 2/2008.

9. Robert Jędrzejczak, „Sarmacka pompa funebris na ziemi sierakowskiej”, „Sierakowskie Zeszyty Historyczne” nr 7/2011.

10. Wincenty Jędrzejczak, Życiorys – fragment kwestionariusza dla otrzymania Medalu Niepodległości, w: „Sierakowskie Zeszyty Historyczne” nr 3/2009.

V. STRONY INTERNETOWE

1. http://muzeum-sierakow.pl

2. https://pl-pl.facebook.com/pages/Muzeum-Zamek-Opalińskich-w-Sierakowie



Kalendarium:

  • 1978 ― Narodziny bohatera

Źródła:

  • Muzeum Zamek Opaliński...
  • Muzeum Zamek Opaliński...

Zobacz też: