Sławomir Łapawa

ur. 29 sierpnia 1974
zm.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubaszu

Film Sławomir Łapawa
Zdjęć: 1
Filmów: 1

Pochodzenie

Urodził się 29 sierpnia 1974 roku w Czarnkowie. Od urodzenia jest mieszkańcem Dębego (gmina Lubasz). Jego rodzicami są Jan Łapawa i Janina Kazimiera Łapawa z domu Schulz. Jego krewnymi byli arcybiskup Walenty Dymek, ksiądz prof. Aleksy Klawek (wykładowca Karola Wojtyły) oraz słynny podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca Paweł Edmund Strzelecki.

Dzieciństwo i młodość

W 1981 roku Sławomir Łapawa rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Dębem, a od czwartej klasy kontynuował naukę w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubaszu. Od wczesnych lat dzieciństwa fascynowała go przyroda. W domowej biblioteczce przeglądał księgozbiory niemieckich encyklopedii z początków XX wieku, następnie przynosił do domu różne gatunki roślin i owadów, które próbował klasyfikować. Dzięki temu już w tak młodym wieku znał nawet łacińskie nazwy roślin. Już w wieku 11 lat odnalazł w swoim regionie wiele stanowisk rzadkich roślin. Rozwijał swoje zainteresowania poznając przyrodnicze zakątki swojej okolicy, a jego marzeniem wówczas była wyprawa do Czarnej Afryki oraz udział w fotograficznym safari. W 1994 ukończył szkołę rolniczą, w 1996 policealne studium leśne w Goraju, natomiast w 2000 studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Od 1997 roku jest nauczycielem religii w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubaszu. Od 2007 roku działa w Stowarzyszeniu „Bliżej Siebie i Natury”, która ma na celu między innymi ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Etapy działalności

Sławomir Łapawa z zamiłowania jest przyrodnikiem, podróżnikiem, fotografem-dokumentalistą, kolekcjonerem owadów, muszli i pamiątek z podróży. Owocem jego pasji jest niezwykły ogród i dom, którego wnętrze wypełnione jest kolekcjami motyli m.in. z rodzaju Morpho, chrząszczy m.in. Goliat, ekspozycje rzadkich muszli np. skorupy największego ślimaka na świecie z morza Arafura, pamiątkami z podróży oraz tysiącami zdjęć ludzi, zwierząt i roślin. W swojej kolekcji ma zbiory prawie z całego świata. W jego prywatnym ogrodzie botanicznym można podziwiać 700 gatunków roślin m.in. kolczastą araukarię chilijską, świerk wschodni, kuningamię chińską czy cedr atlantycki. Jednak największy podziw wzbudza alpinarium, gdzie początkowo nawet spore głazy Sławomir Łapawa przywoził na rowerze. Wśród nich dostrzec można rzadkie paprocie naskalne oraz typowe rośliny ogrodów skalnych. Sławomir Łapawa odwiedził ponad 40 krajów. Podróżuje najczęściej na rowerze, by potem swoje doświadczenia przekazywać w szkołach i na spotkaniach z młodzieżą. Dzięki inicjatywie Sławomira Łapawy papież Jan Paweł II przyjął grupę rowerzystów z okolic Lubasza w Castel Gandolfo. W 2013 roku wraz z grupą rowerzystów przywiózł z Fatimy figurę Matki Bożej Fatimskiej, która obecnie stoi w Sanktuarium w Lubaszu.

Podróże i osiągnięcia

2000 r. pierwsza podróż do Włoch i spotkanie z Janem Pawłem II,

2000r. podróż na Wyspy Kanaryjskie,

2002 r. zorganizowanie wyprawy rowerowej do Rzymu, gdzie wraz z grupą rowerzystów został zaproszony przez Jana Pawła II na osobistą audiencję do letniej rezydencji w Castel Gandolfo,

2003 r. podróż do Tajlandii,

2003 r. rowerowa podróż w kraje Alpejskie,

2004 r. podróż do Egiptu,

2004 r. podróż do Indonezji,

2005 r. podróż do Turcji,

2005 r. podróż do Tunezji,

2006 r. podróż na Sri Lanke,

2007 r. podróż na Cypr,

2007 r. podróż do Brazylii,

2007 r. podróż do wschodniej Afryki, gdzie zdobył szczyt Kilimandżaro i odwiedził wioskę Masajów,

2008 r. podróż do Ziemi Świętej,

2008 r. podróż do Maroka,

2008 r. podróż do Indii i Nepalu,

2006 r. wydanie albumu przyrodniczego „Po obu stronach Noteci: przyroda powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego” autorstwa Sławomira Łapawy,

2010 r. wydanie albumu przyrodniczego „Morena Czarnkowska przyrodnicza scena życia” autorstwa Sławomira Łapawy,

2011 r. wyprawa rowerowa do Mediugorgie w Bośni i Hercegowinie przez Rumunię,

2012 r. wyprawa rowerowa do Grecji,

13.07 – 25.08.2013 r. wyprawa pielgrzymkowa rowerami z Lubasza do Fatimy. Wraz z trójką przyjaciół przemierzył 4300 km pokonując drogi Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii oraz Portugalii.

Znaczenie postaci

Sławomir Łapawa o botanice, owadach oraz muszlach wie prawie wszystko. Większość swojego życia bezinteresownie poświęcił młodzieży, organizacji wypraw geograficznych oraz dzieleniem się wiedzą ze swoimi wychowankami. Swoją pasją i miłością do przyrody zaraża młode pokolenia. Organizuje liczne wystawy swoich kolekcji w muzeach, Gminnych Ośrodkach Kultury, bibliotekach i szkołach. Dyrektorzy i nauczyciele chętnie zapraszają Sławomira Łapawę na lekcje przyrodnicze, a dzieci i młodzież z zaciekawieniem słuchają jego interesujących opowieści. Grupy przedszkolne i szkolne chętnie organizują wycieczki do jego domu rodzinnego, aby posłuchać opowieści Sławomira Łapawy, który w ciekawy sposób przekazuje swoją szeroką wiedzę na temat różnych gatunków roślin i owadów. Swoją wiedzą dzieli się również pisząc publikacje i artykuły o tematyce przyrodniczej, które zawierają autorskie zdjęcia oraz charakterystyki roślin Puszczy Nadnoteckiej. W 2013 roku został wyróżniony przez dziennikarzy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i otrzymał tytuł „Osobowości roku”.

Zobacz też: