Tadeusz Pecyna

ur. 12 marca 1925
zm. 04 stycznia 2002
Szkoła Podstawowa im. Tony Halika we Wrzącej Wielkiej

Wywiad z córką Tadeusza Pecyny Haliną Kasprzak
Zdjęć: 12
Filmów: 1

Urodził się 12 marca 1925 roku w Lipich Górach, zmarł 4 stycznia 2002r.

Rodzice: ojciec Jan, mama Teodora Pecyna pochodzili ze wsi Cichmiana gm. Dąbie. Przed wybuchem II wojny światowej przeprowadzili się do Lipich Gór. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.

W roku 1975 ukończył Technikum Leśne w Mojej Woli.

Pan Jan był sołtysem wsi. W czasie nalotu samolotów niemieckich 6 września woził rannych wozem zaprzężonym w konie do szpitala w Łęczycy. Szpital w Kole był przepełniony i nie przyjmował rannych. W czasie wojny przebywał na przymusowych robotach w Niemczech, gdzie ciężko pracował od 1 maja 1941r. do 2 lutego 1945r. w Rozengand Kreis Marinburg. Pracował w gospodarstwie rolnym u Hermana Paulsa jako robotnik rolny. Po wojnie pracował jako składnicowy na składnicy drewna w Lipich Górach. Na początku lat 60 został kierownikiem składnicy drewna w Lipich Górach. Pracował tam do 1991 roku (łącznie 31 lat.) Z jego inicjatywy został wybudowany pomnik ofiar II wojny światowej (ludzi, którzy zginęli podczas bombardowania stacji 6 września 1939 r w Lipich Górach). Zbierał środki finansowe na budowę pomnika, spisał historię tej tragedii, nadzorował budowę.

Pan Tadeusz był: Radnym Gminy Koło, ławnikiem sądowym w Kole i Koninie, członkiem straży pożarnej, członkiem Związku Pszczelarzy, członkiem ZBOWID. Miał ponad to pasiekę pszczół, a za swą działalność dostał Złotą Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Żona Irena pracowała z mężem na składnicy drewna. Tadeusz Pecyna ma córkę Halinę ur. 8 lutego 1954r. ona równierz pracowała jako kierownik składnicy drewna w Lipich Górach (1987 – 1995), później jako pracownik. Obecnie jest na rencie.

Tadeusz Pecyna w 1966 roku przeprowadził się do wsi Kiełczew IV.

Zmarł 4 stycznia 2002 roku. Pochowany jest na cmentarzu we Wrzącej Wielkiej.

Kalendarium:

  • 4 st ― Śmierć bohatera
  • 1925 ― Narodziny bohatera

Zobacz też:

  • > konkretnie Lipie ...