Waldemar Pawlak

ur. 28 września 1949
zm.
Szkoła Podstawowa w Sarbicach

Waldemar Pawlak –  wywiad z uczniami Szkoły Podstawowej w Sarbicach
Zdjęć: 9
Filmów: 1

Pochodzenie młodość

Waldemar Pawlak – urodzony 28 września 1949 roku w Turku, syn Ireny i Edwarda Pawlak. Ojciec pochodził z Krotoszyna. W czasie wojny przebywał w obozie w Niemczech. Znajomość języka niemieckiego pozwoliła mu uciec z obozu i wrócić z aliantami nad Ren. Edward Pawlak po ucieczce z obozu brał aktywny udział w kampanii we Francji i przyczynił się do wyzwolenia Lyonu oraz licznych miast północnej i południowo – zachodniej Francji, za co otrzymał ORDRE GENERAL NUMER 1109. Za organizowanie Ruchu Oporu ojciec zostaje zamordowany i Waldemar w wieku 2 lat stracił swojego ojca. Po jego śmierci syn otrzymał rentę. Wychowywał się pod opieką matki i ojczyma. Matka pochodziła z wielkiego–osiemdziesięcio hektarowego gospodarstwa rolnego na Foluszu. Waldemar wraz z rodzicami mieszkał w najstarszym domu w Turku w dzielnicy Folusz. (Folusz z języka niemieckiego znaczy spilśnianie sukna, czyli jego filcowanie. Turek miasto tkackie posiadał dzielnicę o tej nazwie).W 1940 roku Niemcy wysiedlili całą jego rodzinę z Turku w Góry Świętokrzyskie. Przebywali tam do końca wojny, tymczasem cały dorobek rodziców w Turku został rozkradziony.

Etap szkolny

Jest to bardzo trudny okres w ich życiu. Renta po ojcu pozwoliła Panu Waldemarowi na dalsze kształcenie, najpierw w Liceum Pedagogicznym w Kaliszu – na profilu matematycznym. Następnie w tym samym mieście skończył Studium Nauczycielskim. Jego największym zainteresowaniem cieszy się głównie matematyka i informatyka. Studia magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku matematyka.

Pierwsza praktyka i praca zawodowa

W Kaliszu odbył pierwszą praktykę pedagogiczną, następną w Szkole Podstawowej w Grzymiszewie. W latach 1988 do 1989 roku pracował w Domu Dziecka w Turku. W 1989 roku podjął pierwszą pracę w Szkole Podstawowej nr 3 im. Lotnictwa Polskiego w Turku. Następnie pracował w szkole w Tarnowie koło Tuliszkowa, w Cisewie, a przez kolejne pięć lat w Ponentowie Górnym. Przez wiele lat uczył matematyki w szkołach na terenie małych miejscowości, jak również dużych placówkach miejskich. Od 1 lutego 1991 do 2004 (aż do chwili likwidacji), pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. Lotnictwa Polskiego w Turku. Szkoła liczy wówczas dwa tysiące uczniów i dwa zamiejscowe oddziały przedszkolne. Jego uczniowie wielokrotnie byli laureatami olimpiad matematycznych, Kangur, Alfik i innych.W 1994 roku będąc dyrektorem szkoły, utworzył Uczniowski Klub Sportowy „TRÓJKA” przy Szkole Podstawowej nr 3 w Turku. Zawodnicy tego klubu osiągali znaczące sukcesy sportowe, szczególnie w piłce siatkowej i nożnej.

Kwalifikacje

Kurs organizacji i zarządzania oświatą w Katowicach;

Kurs organizacji i zarządzania oświatą w Koninie;

Kurs Zarządzania Oświatą – finanse publiczne we Wrocławiu;

Kurs dla nauczycieli matematyki w Poznaniu i w Warszawie;

Kurs dla opiekunów Młodzieżowych Kół Filatelistycznych;

Kurs obsługi szkolnych programów komputerowych- Poznań;

Podstawy obsługi komputera i Internetu;

Metody aktywizujące w pracy nauczyciela matematyki;

Mikrokomputery w szkole – Poznań;

Bezpieczeństwo Higiena Pracy i PPOŻ w oświacie – Konin ;

Działalność społeczna –

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Turku

Żeby mieć większe możliwości pomocy dzieciom w latach 1994 wraz z grupą aktywnych ludzi panem Janem Budą, panią Bożeną Połatyńską i księdzem Mirosławem Frankowskim – proboszczem parafii Św. Barbary w Turku, współreaktywował działalność świetlicy środowiskowej w tym mieście. Obecnie już trzecią kadencję jest Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Turku.

Na terenie powiatu tureckiego działają Środowiskowe Ogniska Wychowawcze w Turku przy Parafii Św. Barbary, we Władysławowie, w Dobrej, w Sarbicach, w Galewie, w Brudzew. Świetlice angażują uczniów w różnego rodzaju zajęcia: muzyczne, sportowe, terapeutyczne, teatralne i wiele innych. Skromny poczęstunek oferowany dzieciom i młodzieży w czasie przebywania w świetlicy umila popołudniowy im pobyt. Wszelkie działania w ramach TPD jak i sprawozdania z wyjazdów , wypoczynku spotkań i imprez umieszczane są w gazetce „Młodzik”, wydawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Turku. Od dawien dawna pan Waldemar Pawlak jest redaktorem naczelnym tejże gazetki i kieruje pracami nad jej powstawaniem. Z okazji V Forum Przyjaciół Dzieci gazeta ta otrzymała II miejsce w konkursie na najlepszą gazetkę ogniskową. Pan Waldemar Pawlak,jako opiekun delegacji z wielkopolski uczestniczył wraz z dziećmi w Ogniskowym Sejmiku Dziecięcym. Spotkanie to odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia jest organizatorem Wigilii dla całej społeczności TPD oraz władz lokalnych.

Filatelistyka

Pan Waldemar Pawlak prowadzi Młodzieżowe Koła Filatelistów w Sarbicach i w Turku. Idee filatelistyczne propaguje w kraju i poza jego granicami, zaszczepiając w młodych ludziach miłość do kolekcjonerstwa. Prowadzi niezliczone korespondencje z filatelistami z całego świata, dokonuje wymiany i gromadzenia kolekcji znaczkowych, kartek pocztowych i innych. Jego wychowankowie osiągają sukcesy w dziedzinie kolekcjonerskiej w powiecie, województwie i całej Polsce. W działania filatelistyczne angażuje także dzieci i młodzież niepełnosprawną. Chętnie dzieli się swoimi kolekcjami. Wiele cennych ekspozycji i materiałów filatelistycznych przekazał do biblioteki Szkoły Podstawowej w Sarbicach.

Odznaczenia

Uwieńczeniem pracy na rzecz dzieci jest przyznany 15 XII 2001 przez Międzynarodową Kapitułę Order Uśmiechu.

Za pracę w wielu dziedzinach nagrodzony i uhonorowany wieloma innymi odznaczeniami.

Medal dr Henryka Jordana; – najwyższe odznaczenie TPD

Srebrny Krzyż Zasługi- 2001

Medal Komisji Edukacji Narodowej- 1999

Złota odznaka Honorowa ZMP- 1988

Medal 50 – lecia Polskiego Związku Filatelistów;

Brązowa Odznaka Honorowa Polskiego Związku Filatelistów- 1980

Medal Zasłużony dla Okręgu Wielkopolskiego Polskiego Związku Filatelistów;

Złota Odznaka za Zasługi dla Polskiego Związku Filatelistów;

Odznaka Honorowa PRZYJACIEL DZIECKA- 1996

Odznaka Honorowa „Za zasługi dla sportu szkolnego”-1995

Złota Odznaka „Za zasługi dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci”;

Medal za Zasługi dla Sportu Szkolnego.

Znak zodiaku:

Waga

Zainteresowania:

• polityka,

• kolekcjonerstwo, zajmuje się kolekcjonowaniem kart telefonicznych z krajów całego świata i filatelistyka

• fotografia,

• sport,

• problematyka dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Znaczenie postaci

Jako dyrektor szkoły w sposób umiejętny i nowatorski kierował placówką oświatową. Zawsze znajdował czas dla uczniów i pracowników szkoły. Nie ograniczał swojego czasu pracy do wykonywania tylko zadań służbowych, ale organizował dzieciom czas wolny w szkole. Każde wakacje, ferie były przepełnione mnóstwem atrakcji dla dzieci. Z myślą o dzieciach i młodzieży każdego roku był i jest organizatorem wypoczynku letniego i zimowego. Podczas wyjazdów uczestnicy wypoczynków zwiedzają najpiękniejsze zakątki naszego kraju np. :Zakopane, Kołobrzeg, Jurę Krakowsko- Częstochowską, Bieszczady, Łazy, byli poza granicami kraju w Czechach, Niemczech na Chorwacji, Węgrzech i wielu innych atrakcyjnych miejscach, których nie sposób wymienić. Jego wielkim zamiłowaniem jest fotografowanie, toteż trudno go widzieć bez aparatu podczas ważnych wydarzeń, uroczystości czy spotkań. Ma wspaniały kontakt z dziećmi i młodzieżą. Jako prezes stowarzyszenia ceni sobie współpracę z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami. Współpracuje ze Stowarzyszeniem na rzecz osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi GEPETTO w Koninie. Dzieci w Szkole Podstawowej w Sarbicach ceniły u pana Pawlaka umiejętność nauczania matematyki i motywowania ich do nauki tego przedmiotu.

Kalendarium:

  • 1949 ― Narodziny bohatera
  • 1991 ― Dyrektor Szkoły Podst...
  • 2001 ― Odznaczenie

Źródła:

  • Działania TPD Oddział ...

Zobacz też: