Witold Tomczak

ur. 05 kwietnia 1957
zm.
Zespół Szkół w Łęce Opatowskiej - Szkoła Podstawowa

Incydent w Zachęcie
Witold Tomczak
Wójt Gminy Łęka Opatowska Witold Jankowski opowiada o Panu Witoldzie Tomczaku
Zdjęć: 18
Filmów: 3

Pochodzenie

Witold Tomczak urodził się 5 kwietnia 1957 r. Jego rodzina mieszkała w Kępnie (woj. wielkopolskie) na ulicy Polnej 8. Wychowany został w domu o katolickich wartościach. Ojciec Zygmunt był kolejarzem, a matka Zofia wychowywała dzieci, zajmowała się także repasacją pończoch. Ma dwóch braci: starszy Jan prowadzi sklep w Brzegu, młodszy Piotr skończył szkołę cyrkową.

Dzieciństwo

Chodził w Kępnie do przedszkola, obecnie prowadzonego przez siostry Boromeuszki.

Nie zawsze był grzecznym chłopcem, zdarzyło mu się np. uciec z domu. Bardzo lubił wyprawy na łąki, pomagał rodzicom w sianokosach. Zrobił siatkę na motyle, do których złapał kilka i podarował dziewczynie, która mu się podobała. Lubił czytać książki i robić bukiety z polnych kwiatów. Wspólnie z kolegami planowali zbudować pociąg, który jeździłby po ulicy. Miał dużo przyjaciół, z którymi spędzał wiele czasu na rozmowach i wspólnych zabawach.

Edukacja

W latach 1965-1972 uczęszczał w Kępnie do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte. Następnie był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. majora Henryka Sucharskiego w Kępnie (lata 1972-1976). Jego pasją w młodości było filmowanie – jako jeden z niewielu wtedy młodych ludzi miał kamerę. Sfilmował uroczystość nadania imienia majora Henryka Sucharskiego liceum w Kępnie, którego był wówczas uczniem. Był to zatem film dokumentalny. Jest to jedna z jego ciekawych cech – pociąg do sztuki, który przejawił się również w tworzeniu kompozycji z suszonych kwiatów, które ofiarował żonie. Ponieważ nie dostał się na akademię medyczną za pierwszym razem, podjął pracę jako sanitariusz w szpitalu w Kępnie. To doświadczenie utwierdziło go w przekonaniu, że chce leczyć ludzi. W 1987 r. uzyskał dyplom lekarza na Śląskiej Akademii Medycznej (specjalizacja drugiego stopnia – medycyna ogólna).

Rodzina

Najważniejsza jest dla niego rodzina i to w jej gronie omawia wszystkie trudne sprawy. Często podkreśla, że najważniejszą osobą jest dla niego żona Wanda, która wspiera go w jego pracy na rzecz innych. Mimo wielu obowiązków stara się jej pomagać. Gdy jest w domu szykuje jej śniadania, zmywa też naczynia. Ma czworo dzieci: trzech synów – Mikołaja, Dominika, Tymoteusza oraz córkę Faustynę. O rodzinie wypowiada się z wielką miłością, szczególnie o dotkniętej niepełnosprawnością córeczce.

Praca zawodowa

Po skończeniu studiów w 1987 r. zaczął pracować jako lekarz w Ośrodku Zdrowia w Opatowie. Wrósł bardzo w to środowisko, cieszył się dużym szacunkiem. Mieszkańcy Opatowa bardzo żałowali, kiedy w 1997 r. zamienił ośrodek zdrowia na salę sejmową. Obecnie pracuje jako lekarz rodzinny w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Ostrzeszowie.

Działalność polityczna

Witold Tomczak, z wykształcenia lekarz, jest też wielkim społecznikiem. Jego polityczne credo to wierność chrześcijańskim zasadom, obrona suwerenności Polski i godności każdego człowieka. Bardzo angażował się w pomoc rolnikom, wspierał ich w protestach przeciwko polityce państwa, rozumiał ich problemy. W latach 1990-1997 był radnym w Radzie Gminy Łęka Opatowska, w tym czasie współredagował „Gazetkę Gminną”. W 1994 r. założył Biuro Radia Maryja w Kępnie. W latach 1997-2004 poseł na Sejm RP. W roku 2003 obserwator w Parlamencie Europejskim. W latach 2004-2009 poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (uzyskał drugi wynik w Wielkopolsce zdobywając ponad 47 000 głosów). Ubiegał się o reelekcję w PE w wyborach w 2009 z ramienia Prawicy Rzeczypospolitej i w roku 2014 z listy Solidarnej Polski, jednak nie zdobył wymaganej liczby głosów.

Znaczenie postaci

Witolda Tomczaka starsi z nas znają jako lekarza i czasem z konieczności się z nim zetknęli. Nasi rodzice i dziadkowie wspominają znajomość z Tomczakiem bardzo pozytywnie. Jest osobą otwartą, dowcipną, przyjaźnie nastawioną do rozmówcy i obecność w Brukseli nie powiększyła dystansu. Jesteśmy dumni, że człowiek z naszego środowiska stał się tak znaną postacią, ponieważ pokazuje to nam, że każdy może zdobyć wykształcenie i pełnić ważną społecznie funkcję lekarza oraz wypłynąć na bardzo szerokie „europejskie wody”. Jako członkowie małej społeczności poczuliśmy się ważniejsi, dostrzeżeni. Rozmowa z Witoldem Tomczakiem trwała ponad dwie godziny, ale czas nam się nie dłużył, ponieważ nasz rozmówca okazał się także znakomitym gawędziarzem i całkiem innym politykiem od tych widzianych w telewizji. Cieszymy się z takiej znajomości. Być może kilka osób spojrzy poprzez Google Earth i odnajdzie miejscowości: Łęka Opatowska, Siemianice, Opatów.

Źródła

– wywiad z Witoldem Tomczakiem

– wywiad z Wójtem Gminy Łęka Opatowska, Witoldem Jankowskim

– materiały dostarczone przez Witolda Tomczaka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Tomczak oraz http://www.naszdziennik.pl/wp/60654,to-walka-z-kosciolem-i-z-polska.html

Kalendarium:

  • 1965 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1972 ― Uczeń Liceum Ogólnoks...
  • 1987 ― Lekarz rodzinny w Opa...
  • 1990 ― radny w Radzie Gminy ...
  • 1997 ― Poseł na Sejm RP
  • 2003 ― Obserwator w PE
  • 2004 ― Poseł do PE VI kadenc...
  • 1957 ― Narodziny bohatera
  • 1987 ― Uzyskanie dyplomu lek...
  • 1994 ― Założenie Biura Radia...

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...