Zofia Wołczek-Idzikowska

ur. 18 marca 1950
zm.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piłce

Wywiad z panią Zofią Wołczek – Idzikowską
Zdjęć: 8
Dokumentów: 1

Pochodzenie:

Zofia Idzikowska z domu Wołczek – urodziła się 18 marca 1950 r. w Drezdenku. Wraz z rodzicami Janiną i Michałem oraz braćmi Adamem, Janem i Romanem mieszkała w Przynotecku. Jej przodkowie pochodzili ze wschodu dawnej Polski. Zajmowali się rolnictwem. Dziadek bardzo lubił konie. Zarówno on, jak i większa część rodziny zginęli podczas wojny.

Dzieciństwo:

Swoje dzieciństwo spędziła na wsi nad rzeką Notecią. Do szkoły podstawowej, do której miała ponad 5 kilometrów, dojeżdżała rowerem lub chodziła pieszo. Bardzo dobrze się uczyła. Zawsze chciała pomagać innym ludziom. Kochała zwierzęta domowe, których nie brakowało w gospodarstwie rodziców.

Edukacja i praca:

Nauka:

– 1957-1965 – Szkoła Podstawowa w Przynotecku
– 1964-1968 – Liceum Ogólnokształcące w Drezdenku
– 1968-1974 – Akademia Medyczna we Wrocławiu

Praca:

– 1974-1978 – Praca na Dolnym Śląsku w zawodzie lekarza
– 1978-2005 – Praca w przychodni lekarskiej w Sierakowie
– 2005 – Przejście na emeryturę

Życie rodzinne i praca społeczna:

Pani Zofia jest mężatką. Wraz z mężem Andrzejem Idzikowskim obecnie mieszkają w Kwiejcach Nowych (gmina Drawsko, województwo wielkopolskie). Mają dwóch synów – Piotra i Pawła oraz wnuka Wojciecha. Pani Zofia aktywnie zajmuje się pracą społeczną wśród mieszkańców Kwiejc Nowych prowadząc Stowarzyszenie Sympatyków Kwiejc Nowych i Zieleńca, którego jest prezesem. Organizuje liczne spotkania dla dzieci i młodzieży, z którymi uwielbia pracować.

Znaczenie postaci:

Zofia Idzikowska – prezes Stowarzyszenia Sympatyków Kwiejc Nowych i Zieleńca. Osoba upowszechniająca przyrodnicze walory miejscowości i okolic, działająca na rzecz integracji środowiska lokalnego, promotorka rozwoju gospodarczego gminy Drawsko. Aktywnie współpracująca ze studentami organizując miejscowym dzieciom czas wolny. Jako emerytowana lekarka udziela bezpłatnych porad.

Źródła:

– wywiad z bohaterem,
– rozmowa z dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami Kwiejc Nowych
– archiwum rodzinne bohatera.

Zobacz też: