Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Nie brakowało mi odwagi ...”

Romualda Czesława Matusiak

ur. 01 stycznia 1942
zm.
Zespół Szkolno-Gimnazjalny im. Unii Europejskiej w Trąbczynie - Szkoła Podstawowa w Trąbczynie

O pracy posłanki i radnej
O przyjeździe do Zagórowa.
Zdjęć: 7
Filmów: 2

Pochodzenie, rodzina

Romualda Czesława Matusiak – nauczycielka języka polskiego (emerytowana), posłanka na Sejm RP, wieloletnia radna i przewodnicząca Rady Miejskiej w Zagórowie. Urodziła się 1 stycznia 1942 roku w Tuliszkowie w rodzinie dobrze sytuowanej. Jej rodzicami byli Janina Kozanecka z domu Wieczorek oraz Stefan Kozanecki. Rodzice przed wojną i tuż po niej prowadzili zakład rzemieślniczy oraz zajmowali się handlem. Tak w wywiadzie wypowiadała się na temat swojej rodziny: „Bardzo mile wspominam dom rodzinny, cudowny, bo miałam wspaniałą mamę. Dla każdego człowieka dom rodzinny jest bardzo ważny (…)” Do Zagórowa Romualda Czesława Matusiak przeprowadziła się wraz z mężem, który podjął tu pracę jako kierownik lecznicy weterynaryjnej w 1969 roku. Z tym miejscem związała swoje zawodowe i prywatne życie. Mieszka tutaj do dzisiaj.
Obecnie jest wdową. Ma córkę Joannę i troje wnucząt.

Edukacja

Kolejne etapy edukacji:
– Szkoła Podstawowa w Tuliszkowie,
– Liceum Ogólnokształcące w Turku,
– Studium Nauczycielskie w Poznaniu,
– studia na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu,
– studia podyplomowe filologii polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu,
– studia podyplomowe z zarządzania i kierowania oświatą na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu filia w Kaliszu.

Praca

Do pracy w szkole namówił ją wujek. W latach od ok. 1963 do 1969 r. pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Posadowie. Tak wspomina to miejsce: „Bardzo to był piękny okres w moim życiu, bo łączyłam pracę w szkole z zainteresowaniami. Podzielałam zainteresowania mojego męża – tę miłość do koni, stadniny. Jak przyprowadziliśmy się do Zagórowa, było mi tu bardzo smutno, mimo że to było miasteczko, a tam była wieś. Tutaj brakowało mi tego „Życia” pisanego przez większe „Ż”, przestrzeni życiowej, ciekawych ludzi”.
Od roku 1969 do 1993 była nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej w Zagórowie, a dodatkowo od 1975 zastępcą dyrektora tejże placówki.

Polityka, praca społeczna

Podobnie jak w przypadku pracy, tak do polityki i do pracy w tzw. organach przedstawicielskich namówił ją mąż. Swoją działalność rozpoczęła od wyboru na radną Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koninie w 1975 roku. Ten mandat sprawowała przez następne 16 lat, a więc przez 4 kadencje. W tym czasie była przewodniczącą Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych i Ochrony Środowiska, a jednocześnie zasiadała w Prezydium WRN.
Swoje doświadczenie i zaangażowanie w sprawach społecznych Romualda Matusiak wykorzystała w Sejmie RP. Była bowiem posłanką IX i X kadencji Sejmu w latach 1985 – 1991. Pracowała tam w Komisji Edukacji Narodowej oraz była członkiem Komisji Konstytucyjnej, która opracowywała tekst nowej konstytucji. W sejmie X kadencji pełniła też funkcję przewodniczącej zespołu sekretarzy sejmu.
Po przejściu na emeryturę w 1993 roku pracowała na rzecz środowiska lokalnego. W latach 1994 – 2014 była Przewodniczącą Rady Miejskiej w Zagórowie.
Najważniejsze osiągnięcia i Romualdy Matusiak w organach przedstawicielskich:
– współautorka Ustawy o Systemie Oświaty;
– przy współpracy ekspertów doprowadziła w sejmie do zmiany długotrwałego programu energetycznego kraju, który w pierwotnej wersji zakładał eliminację pozyskiwania energii z węgla brunatnego – gdyby nie ta zmiana, to region koniński pozbawiony zostałby głównego źródła rozwoju i dochodów – kopalń odkrywkowych i elektrowni;
– przesunięcie niewykorzystanych środków pierwotnie przeznaczonych na meliorację gruntów w regionie konińskim na rzecz budowy sieci wodociągowej m.in. na terenie gminy Zagórów;
– pozyskanie środków na rzecz m.in. rozbudowy budynku szkolnego w Trąbczynie, budowę gminnego przedszkola oraz gmachu gimnazjum w Zagórowie;
– doprowadzenie do szybkiej budowy sieci kanalizacyjnej w gminie Zagórów i samym miasteczku;
Tak w wywiadzie udzielonym grupie projektowej komentuje swoją pracę na rzecz środowiska lokalnego:
„Ciągle miałam takie poczucie, że jak ktoś na mnie głosuje i ja otrzymuję mandat, to jestem zobowiązana na rzecz tych ludzi pracować”.
„Nie brakowało mi odwagi. Jak ludzie robili kariery polityczne, to się nie chcieli nikomu narażać. A mnie na karierze politycznej nie zależało”.

Na zakończenie

„Trzeba zakończyć swoją aktywność zawodową i społeczną w momencie, kiedy dojdzie się do wniosku, iż do pracy wkrada się rutyna i brak innowacyjności. W każdej dziedzinie powinni mieć możliwość wykazania się ludzie młodzi”.
Obecnie Romualda Matusiak spędza wolny czas realizując swoje zainteresowania, na które kiedyś nie starczało jej czasu.

Źródła:

1. Wywiad z panią Romualdą Matusiak przeprowadzony przez grupę projektową w marcu 2015 roku.
2. Archiwum prywatne pani Romualdy Matusiak (zdjęcia i pamiątki).
3. Wikipedia (stan strony z dnia 30 marca 2015 roku).
4. Google grafika (17 marca 2015 rok)

Kalendarium:

  • 1942 ― Narodziny bohatera
  • 1969 ― Praca w Szkole Podsta...
  • 1975 ― Radna Wojewódzkiej Ra...
  • 1985 ― Posłanka na Sejm IX i...
  • 1994 ― Radna i Przewodnicząc...

Cytaty:

  • „Bardzo to był piękny o...”
  • „Trzeba zakończyć swoją...”
  • „Bardzo mile wspominam ...”
  • „Ciągle miałam takie po...”
  • „Nie brakowało mi odwag...”
  • „Nie brakowało mi odwag...”

Zobacz też: